Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десет малки истории

Снимка: Владислав Христов

„Това е почит към много скъп за мен човек. Заглавието беше вдъхновено от НЕЯ, от симпатичен, неин си израз, фраза, която понякога използва, и която разкрива детската ѝ чистота и невинност. За мене тази фраза е нейната същност. Контрапунктът между пианото, басовия кларинет и баса е начинът ми да опиша как тези качества взаимодействат с другите ѝ, по-„пораснали“ черти, формирайки завладяваща личност.” Сигурна съм, скъпи приятели, че и вие задно с мен кимнахте и се усмихнахте на тази толкова специална личност в живота на контрабасиста Петър Славов, към която се обръща с пиесата си „Small Little Things”. Поетични послания съпътстват още девет негови композиции, сред които са „In Defense Of The Minotaur”, вдъхновена от романа „Физика на тъгата” на писателя Георги Господинов; History of Beauty”, посветена на бразилската музика; „Photos”, родена от носталгията по семейството, родината, приятелите. 

В края на 2019 г. Петър Славов издаде своя дебютен албум „Little Stories”, събрал именно тези десет малки истории, в които въображението, музикантската класа на артиста и житейските уроци са се превърнали в лично и дълбоко познание за света, семейството, изкуството. Композициите в „Little Stories” са създадени през различни периоди, но трайно докосват стремежите ни към хармония и доброта, и елегантно покоряват с тиха проницателност и убедителна правдивост. В пиесите музикантът е едновременно композитор, аранжор, инструменталист и бендлидер, а творческото му вдъхновение се провокира от любовта, от тъгата по дома, от красотата, от дълбоката скръб, родена от загубата на баща му – незабравимия барабанист Петър Славов. Именно на него Петър Славов-син посвещава творбата си „Little Stories”, а за пиесата „Gone” разказва: „Написах „Gone“ след смъртта на баща ми. За първи път преживях загубата на толкова близък човек. Усетих, че цял свят – моят свят – си отиде заедно с него. Сега живея в нов свят, който изглежда точно като стария, но се чувствам много по-различен.”

Отскоро имаме възможност да слушаме продукцията „Little Stories” на Петър Славов. Това ми даде повод да го потърся в дома му в Ню Йорк и разговорът ни логично започна с преживяванията и емоциите, причинени от наложените ограничения, довели до замирането на музикалния живот дори в град като Ню Йорк. Ето и споделеното от Петър Славов:

Петър СлавовЗа реализирането на албума „Little Stories” на Петър Славов съдействат мнозина негови приятели и съмишленици, сред които са пианистите Дан Кауфман и Ницан Гавриели, барабанистите Марк Маклийн и Диего Рамирес, Джон Елис – тенор саксофон и бас кларинет, Марк Смол – бас кларинет, Март Маранц – тенор саксофон; китарист е Марсио Филомена, вокалите са на Ми Ким, водач на щрайховата група е цигуларят Енчо Тодоров.

Завладяващата студийна програма в продукцията „Little Stories” ни разкрива много за историята и артистизма на Петър Славов и мисля си, за да усетим тази пълноценност и духовност, е нужно да се вслушаме във всяка една от неговите малки истории в тяхната последователност, така както са подредени от автора. Ето защо разговорът ни продължи с въпроса „Коя бе отправната точка, за да се обединят различните теми в албума?”




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50