Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 дни в книги

От 1 април насам всеки ден в 9 часа на страниците на „Аз чета“ и „Читател“ във Фейсбук и Инстраграм започва дневното предизвикателство, което сайтовете отправят към своите читатели. Инициативата „30 дни в книги“ е част от кампанията „Вкъщи съм и чета“.

С предизвикателството последователите на двата сайта могат да си припомнят любими книги и да отговорят на забавни въпроси, свързани с литературата и читателските навици на всеки от тях. Сред питанията, отправени към читателите, са както класическите за всеки книголюбител откровения като „Книгата, с която се научих да чета“ и „Книгата, която искам да ми подарят“, така и по-провокативни признания като „Книгата, която откраднах“ и „Книга, с чийто автор искам да изляза на среща“.

Част от предизвикателството е участниците да отбележат свой приятел, известна личност или дори непознат и така да направят четенето споделено изживяване с хаштага „#30дникниги“.

Милена Ташева от „Аз чета“ и инициаторът на предизвикателството Анастасия Карнаух, създател на сайта „Читател“, разказват повече в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Христов строи "Къща от букви"

Новата книга на Иван Христов, събрала есета, рецензии и интервюта приютява ярки събития и личности от българската литература в края на двайсети и началото на двадесет и първи век. Авторът е поет, но и литературовед, музикант и журналист. "Къща от букви" е равносметка литературния живот във времената . на прехода и големите надежди, на един местен..

публикувано на 30.12.24 в 17:25

Литературата през 2024 година

Каква беше литературната през изминалата 2024 година? С кои събития ще я запомнят поетите, писатели и преводачи Ангел Игов, Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Йордан Радичков - внук и Неда Узунколева. С какво се различават личните читателски и писателски обзори от списъците с наградени през годината книги и автори и..

публикувано на 30.12.24 в 16:05
Кин Стоянов, Антон Митов и Радослав Диков (отляво на дясно)

Равносметката през погледа на Трендафил Акациев

Сериозен разговор, научно обосновани спомени и мисли за "лицето" Трендафил Акациев с Кин Стоянов – директор на програма "Христо Ботев" на БНР, и Радослав Диков – вече бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР. Кой се крие под псевдонима на поета Трендафил Акациев, създаден през 1953 година? Световни предсказания – Трендафил Акациев..

публикувано на 30.12.24 в 15:28

В компанията на "Рижият котарак"

Делничните, трудно забележими прояви на магията, на фантастичното и чудното, дори на странното, откриваме в сборника на Мартин Колев. В него 16 забавни, почти реални и мъничко магични разкази ни отвеждат до планинско градче, където желанията се сбъдват, но не по познатия от приказките начин. Те тръгват от света, който ни заобикаля, хващат нишки,..

публикувано на 30.12.24 в 14:25
Илко Ганев

Министерството на културата през 2024 година – равносметка

Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се твори в изкуствата? Равносметка за дейността на Министерството на културата през 2024 в "Артефир" прави зам.-министърът на културата Илко Ганев . Ганев е от хората, които вярват, че една..

публикувано на 30.12.24 в 13:50