Когато се борим с враг, който малко познаваме, е нормално обстановката да е напрегната. За БЦЖ ваксината – като мощен имуностимулатор, за Бул Био и за годините от 1953 до 1990 г., когато българската БЦЖ ваксина е била една от най-добрите в света, разказва акад. Богдан Петрунов, алерголог, имунолог и консултант в Националния център по заразни и паразитни болести.
БЦЖ ваксината засилва имунитета, касае се за стимулиране на клетъчния имунитет у хората. Както сега се установява и скоро ще бъде изяснено, хората, имунизирани с БЦЖ ваксина, по-леко преболедуват коронавирусната инфекция, по-малко смъртност има. Това е нещо, което първи установиха американските колеги от Нюйоркския технологичен институт, наблюдавайки имунизационните програми в света. Те видяха, че в страните от Източна Европа, които имаха добра имунизационна програма и редовно имунизиране с БЦЖ ваксина, по-леко преминава епидемията от кронавирус.
Това, разбира се, не е свързано с някакво пряко действие на БЦЖ ваксината върху вируса, а най-вероятно става поради това, че е стимулиран вътрешният имунитет, общият имунитет на организма. В резултат на това хората много по-малко боледуват. Това е добре доказано с нашата БЦЖ ваксина. Ние разполагаме с препарат, който повече от 30 години се използва за лечението на карцинома на пикочния мехур и дава много добри резултати.
Напълно разбирам колегите от Австралия и Нова Зеландия, от САЩ, които правят проучванията на БЦЖ ваксината и я намират за едно обнадеждаващо средство за борбата с коронавируса.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg