Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите 3 минути след инцидент са решаващи за пострадалия

Никой не трябва да се страхува да помогне на човек в нужда

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Знаете ли кога и как се прави сърдечен масаж, как да реагирате при човек в безсъзнание, как да помогнете на бебе, което се е задавило?

Има един набор умения, които е добре всеки от нас да притежава, (надявайки се никога да не му се наложи да ги прилага.)

Смятаме, че ако се намесим, това ще влоши положението, но в случай на инфаркт например – тъкмо ненамесата влошава нещата и човекът може да умре.

В първата помощ се смята, че първите три минути след инцидент, когато човек е тежко пострадал, са решаващи за това може ли да бъде спасен животът му.

Никой не трябва да се страхува да помогне на човек в нужда, смятат експертите, а също така са единодушни, че подобно ключово, потенциално животоспасяващо умение трябва да се учи в училище. 

Но докато това стане, има и други начини, по който можете да се образовате, както ще разберете от разговора с Марияна Манушева, председател на фондация „Първите три минути“.

Фондацията в партньорство с други неправителствени организации работи активно за подобряване на средата у нас, за това по улиците да има дефибрилатори, да се организират курсове на работното място и хората да са подготвени и като умения, и като нагласа да помогнат в кризисна ситуация.

Манушева говори и за опасенията на повечето хора у нас, че ако се намесят в критична ситуация, някой може да им търси сметка и отговорност. Тя даде пример, че в повечето държави в Европа действа тъй нареченият Закон на добрия самарянин, който закриля хората, оказали първа помощ, и ги предпазва от наказателна отговорност.

"У нас засега няма закон, който да пази хората, оказващи първа помощ. Няма и практика някой да е бил подведен под отговорност затова, че се е намесил в опит да помогне.

Никога не знаем в коя роля ще се озовем, каза Манушева, трябва да сме готови да окажем помощ"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тайни разкриваме всякакви

В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме.  Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..

публикувано на 15.01.25 в 10:10

Продължава събирането на данни по проекта "Сила и Подкрепа за Майката”

От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..

публикувано на 15.01.25 в 09:59

Пулсът на българското общество в световен контекст

За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..

публикувано на 15.01.25 в 09:17
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45