Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Метеор: Хиджиката и философска фантастика по време на изолация

Проф. Кобаяши с Ани Васева и Боян Манчев в Токио.
Снимка: Леонид Йовчев

Добре, май настана време отново да надникнем в работилницата на Тъмните сили… Последната ни радиосреща с философа Боян Манчев и режисьорката Ани Васева, съставляващи 2/3 от твърдото ядро на Театрална група „Метеор“, беше в края на ноември миналата година. Това стана непосредствено преди да заминат за Токио, където представиха на сцена „Хиджиката и неговият двойник“ и в специална академична дискусия – един изключително оригинален поглед не само към творчеството, но и към личността, идеите и себеизмисления живот на митичния хореограф и буто-танцьор Тацуми Хиджиката (1928-1986), една от ключовите фигури в японското радикално изкуство през ХХ век (с Леонид Йовчев, „плевенския самурай“, в ролята на Хиджиката).

При новата ни среща с Ани Васева и Боян Манчев „краят на света, какъвто го познаваме“ вече е започнал – птичките пеят, котките се разхождат спокойно по улиците, озоновият слой полека-лека се възстановява, азиатската мода на маските като задължителен аксесоар от облеклото е станала повсеместна, онлайн-концертите са изместили по популярност порното, селото е новият Космос, а селяните – новите космонавти, децата и кучетата над 12-годишна възраст са подложени на паркова дискриминация, а много артисти от „независимия културен сектор“ са готови доброволно да се продадат в робство… Та, затова и нашето предаване (всъщност, две предавания, защото записите, които ще чуете, са част от новия златен фонд както на „Аларма“, така и на „Мултикултурни диалози“) ви предлагат по-скоро другата гледна точка към настоящата криза – как докато траят всички ограничения и външно наложени неудобства можеш да се посветиш на смислени неща (като репетиции, писане и издаване на книги, организиране на собствения документален архив) в много по-голяма степен и с много по-голяма концентрация, отколкото в цивилни времена. Преди това обаче – разказ за приключенията на „Хиджиката“ на „Метеор“ на японска земя и за това какво следва…

Следва продължение, както навярно сте усетили от финала на разговора ни, защото „Връзката между идеята за бъдеще и „ отпред“ е културно детерминирана. В ред езици думата за бъдеще не е обвързана с пред-стоене; утре не е свързано с пред-стоящо, а със зад-стоящо. Времето ни изненадва в гръб. Като убиец на ъгъла или любов“… Откъде е цитатът (ако вече не сте пред-угадили),… ще разберете при следващата ни среща в ефир с автора на тези думи.

На снимката (правена в началото на декември), на която виждате Ани Васева и Боян Манчев с японския философ проф. Ясуо Кобаяши, домакин и инициатор на гостуването на „Метеор“ в Токио, маските далеч в ляво не са черно пророчество или зрителна измама, а ежедневие и културен модел в някои части на света, както добре знаем.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50