Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Катя Кабанова“ – ярък връх в творчеството на Леош Яначек

Снимка: metopera.org

В съботната вечер програма „Христо Ботев“ трябваше да излъчи директно поредното традиционно съботно матине, което Метрополитън опера предлага на меломаните от целия свят. На 12 март кметът на град Ню Йорк обяви извънредно положение поради заплахата за здравето на населението, свързана с епидемията от коронавирус. В Ню Йорк са забранени всички събития, на които присъстват повече от 500 души, вследствие на което ръководството на Метрополитън опера обяви, че всички спектакли на театъра са отменени до края на сезона. За щастие екипът на Мет е направил резервни записи на спектаклите от текущите постановки и предостави на Европейския съюз за радио и телевизия запис на „Катя Кабанова“ от Леош Яначек от 25 декември 2004 година.

В ролите са Карита Матила като Катя, Джудит Форст като Кабаниха, Магдалена Кожена като Варвара, Йорма Силвасти като Борис, Крист Мерит като Тихон, Реймънд Вери като Ваня, Себастиан Катана като Кулигин и Владимир Огновенко като Дикой. Солистите, хора и оркестъра на Метрополитън дирижира Иржи Белохлавек.

Повече от 30 години Леош Яначек посвещава на създаването на десетте си опери. Първата му творба е „Шарка“ от 1888, написана върху популярната чешка легенда, използвана и от Сметана за едноименната симфонична поема от цикъла „Моето отечество“. През 1921 година Яначек завършва операта „Началото на романа“, а след това работи върху „Йенуфа“. Следва много активен творчески период. Създава първо операта „Съдба“, а след това и „Пътешествията на господин Браучек“ по повестта на чешкия писател Сватоплук Чех, която му отнема почти едно десетилетие.

За следващата си опера композиторът избира драмата на руския писател Александър Островски „Бурята“, изнесена с голям успех под името „Катя Кабанова“ през 1921. Следват комичната му опера „Хитрата лисичка“ , „Делото Макропулос“ по пиесата на Карел Чапек и „От мъртвия дом“ по романа „Записки от мъртвия дом“ на Достоевски.

Яначек написва „Катя Кабанова“, когато е на 67 години, но точно тя е считана за първата зряла опера на композитора. Композиторът винаги се е интересувал от руската литература. През 1902 по негова молба от Петербург му доставят всички събрани творби на Островски, но чак през 1919 година Яначек се обръща към „Бурята“. Сам пише либретото на операта, използвайки превод, а не оригиналния текст. Яначек не знае, че либретото на Островски вече е съществувало и е остава много доволен, когато се убеждава, че двата текста си приличат и препокриват до всеки един иззет от тях персонаж.


Съдържание на операта „Катя Кабанова“ от Леош Яначек

Слушайте продукцията на Метрополитън опера по програма „Христо Ботев“ на 2 май от 20 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05