Ситуацията, в която се намираме в момента, дава отражение върху икономиката и несъмнено галерийният сектор е един от най-уязвените, смята Весела Ножарова, изкуствовед, куратор и критик. И макар работата на художниците да не е нарушена в нейния естествен и индивидуален ритъм, те също са засегнати от положението, в което попадна светът.
Новата ситуация, пред която са изправени художниците, етапът, в който навлизат взаимоотношенията им с държавата и най-вече комуникацията им с публиката, бяха основните теми, върху които стъпи вторият разговор от серията „Zoom Talks“. Серия, посветена на живота по време на криза.
Целта на дискусията беше да установи настоящата картина на художествения живот в България и нейното място в глобалния свят на изкуството. Участниците в разговора, на който домакин и модератор беше изкуствоведът и куратор Весела Ножарова, обсъдиха и аспектите на художествения живот в този нов етап от неговото развитие.
"Кризата у нас е огледална на тази в света, смята Ножарова. В „Артефир“ тя припомни, че тази нова ситуация поставя под въпрос досегашната работа на художниците и тяхното бъдеще.
Според нея огромният международен пазар, до който творците са имали досег, ще бъде свит и орязан и ще се подходи по-скоро към местна публика. Именно и образът на публиката е това, което най-сериозно ще се промени". Весела Ножарова смята, че вече ще се търси персонален контакт със зрителите.
Какво още каза тя за художниците в новата ситуация и важната роля на властта в нея, а и за предстоящия разговор, който ще засегне културното наследство и културния туризъм у нас – чуйте в звуковия файл.
Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..
Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време. В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..
Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..
" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg