„Джаз клуб“ посреща с пиесата „Да или не“, Yes or No, композиция на саксофониста Уейн Шортър. Относно него превъзходната степен отдавна е норма и спестявам всички възможни епитети. Пиесата Yes or No има дълга история. Написана е през 1965 година за петия авторски албум на Шортър Juju, с участие на барабаниста Елвин Джонс, Реджи Уъркман – бас и пианиста Маккой Тайнър.
50 години по-късно Yes or No е аранжирана за голям състав – прочутият “JLCO”, Jazz at Lincoln Center Orchestra – звезден биг бенд, ръководен от тромпетиста Уинтън Марсалис. През 2015 година Уинтън Марсалис организира концертна програма, посветена на музиката на Уейн Шортър.
За целта десет композиции от по-ранното творчество на саксофониста (избрани от самия него) са аранжирани за Биг бенда на Уинтън Марсалис и в осъвременен вид, под негово диригентство са представени в три незабравими вечери на концертния подиум в Линкълн център, със специалното участие на Уейн Шортър, който по това време е осемдесет и една годишен.
Пет лета по-късно, на 2 март 2020 година, е издаден луксозен албум, съдържащ 10-те пиеси от тези концертни изпълнения и имам удоволствието да ги предложа на Вашето внимание в „Джаз клуб“.
Звукозаписът е с висока резолюция и поради големия дигитален, цифров обем аудиопродукцията се предлага във формат DVD, както и като двоен компактдиск, но с малко по-скромно качество. Пълното име на албума е “The Music of Wayne Shorter, Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis”.
Сред композициите срещаме пиесата „Трите Марии“, за която саксофонистът обяснява, че повод за нейното създаване преди десетилетия е арест на три жени в Лисабон и опитът да бъде възбудено съдебно дело срещу тях. Това се е случило заради „писане на нецензурна литература“. Една от трите дами била журналистка, друга се е занимавала с драматургия, а третата е била поетеса. И трите са носели името Мария. По това време е имало и театрална пиеса, наречена „Трите Марии“, както и книга, със същото заглавие. Уейн Шортър завършва разказа си: „Съдията отхвърли делото и… трите Марии победиха!“
P.S. Албумът на Шортър от Линкълн сентър идва да покаже, дори и на скептика, че творчеството на Уейн Шортър освен изначалното, всепроникващо чувство за джаз, има характера на съвременно академично изкуство.
Мисля си, какво по-хубаво за музиката на утрешния ден!
Слушайте в две последователни издания на "Джаз клуб" на 7 и 14 май от 23.00 ч.Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg