Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На света му трябват повече доброта, състрадание и хуманност

8 май е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец

БНР Новини

"Светът може да има запаси от оръжие, от лекарства, от петрол, но на днешния алчен свят му трябват повече доброта, състрадание и хуманност – това дава Червеният кръст" – каза Енчо Господинов, легендарно име в журналистиката като международен кореспондент на някогашния в. „Поглед“. Посвещава се на хуманитарната дипломация и обикаля с мисии горещите точки на планетата, преди да стане заместник генерален секретар на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец (2007-2009).

На днешната дата се отбелязват още 192 години от рождението на Анри Дюнан, идеолог и създател на международното червенокръстко движение, чиито идеи за хуманност, солидарност и взаимопомощ се изповядват от 192 национални дружества на Червения кръст и Червения полумесец.

"Тази уникална организация неслучайно има 4 Нобелови награди за мир, каза още Господинов. И в момента доброволците на Червения кръст и Червения полумесец са на първа линия, раздавайки хуманитарна помощ, храна, медикаменти, и не на последно място – информация, което в определени ситуации може да бъде животоспасяващо."

Повече от 142 години Българският червен кръст изпълнява своя хуманитарен мандат и своята спомагателна роля в помощ на държавата и работи усилено за закрила и подпомагане на уязвими групи граждани, за опазване на тяхното достойнство. В момента Българският червен кръст осъществява мащабна кампания в подкрепа на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса и на Министерство на здравеопазването за справяне с епидемиологичната обстановка. 

Чуйте разговора за дейността на организацията у нас с председателя на БЧК Христо Григоров.

Мария Лазарова разказва за средствата, събрани от благотворителен концерт на БТВ в полза на Българския червен кръст, и за какво ще бъдат използвани.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19
 д-р Веселин Тенев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър

Д-р Веселин Тенев живее и работи в САЩ, и гостува за втори път в предаването, защото има какво да каже – от конспирациите, през политиката, до сатанизма. Философският проблем на сатанизма и психичното здраве. Докъде водят ограниченията или забраните на удоволствията. За вуду фестивалите, вуду храмовете и българските книжарници от 70-те години...

публикувано на 05.08.24 в 09:45