Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русенският исторически музей с участие в американска изложба

Тракийско съкровище от Борово, IV век пр. Хр.
Снимка: museumruse.com

България е една от единайсетте държави от Югоизточна Европа, която ще вземе участие в изложбата на музея „Фийлд“ в Чикаго. Експозицията „Първите крале. От земеделци до крале в Югоизточна Европа“ се подготвя от три години от д-р Уилям Паркинсън, шеф на отдел Антропология в Чикагския музей и ще бъде открита през 2021 година.

Русенският исторически музей и музеят във Варна ще представят българската следа в историческия преглед, който проследява развитието на човека, корените на Европа и пътя на първите крале.

Експонатите, с които България ще допълни общия археологически пъзел, са две кремъчни ядра, от които са изработени редки и много ценни ножове, дълги 30-40 сантиметра, прочутото Боровското съкровище, и медният слитък във форма на волска кожа, който съвсем скоро гостува във Виена, където предизвика голям интерес. Те принадлежат на Русенския музей, но в момента са събрани в Националния исторически музей в София, където ще се направят снимките за каталога към американската изложба. Там се намира и най-старото обработено злато от Варна, което също ще бъде част от експозицията.

Проф. Николай Ненов, директор на Историческия музей в Русе, припомни в „Артефир“ колко важен елемент от всяка една изложба е приложеният към нея каталог. Той има за задача да съхрани идеята, целите и значимите факти, които изложбата разкрива.

Директорът на Русенския музей направи и разлика между археолозите у нас и тези на запад. Той обясни, че фокусът на тази изложба се състои именно в това как американските учени гледат на археологията. За тях тя не е историческа наука, а част от развитието на човечеството. Това изследва и изложбата „Първите крале. От земеделци до крале в Югоизточна Европа“.

Музеят „Фийлд“ в Чикаго е един от центровете, където българската общност в американския град намира място за своите изяви. Към този момент реализацията на мащабния експозиционен проект, който ще бъде представен там догодина, е на етап анотации. 

Подробностите можете да чуете от разказа на проф. Николай Ненов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44
Из

Ясен Григоров е избран за изложбата на илюстраторите на Панаира на детската книга в Болоня

Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..

публикувано на 24.01.25 в 15:37

Художничката Стефка Аройо – от малкото море до големия океан

"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03

Младежкият театър отбелязва 80-годишнина с "Вълшебната флейта"

Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..

публикувано на 24.01.25 в 14:45