Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашните концерти на Иво Димчев се възобновяват

Иво Димчев по радиото
Снимка: архив на „Аларма“

Чест и радост за нашето предаване е, че именно докато течеше изданието ни, посветено на тези над 50 безплатни концерта по домовете, които Иво Димчев изнесе през последния месец, той реши да обяви на фейсбук страницата си (с главни букви) „ЩЕ ГИ ПРОДЪЛЖА“. Припомняме, че жанрът е една от най-адекватните възможни алтернативи на позамрелия концертен живот от началото на пандемията досега. Защото, за разлика от онлайн концертите, тук музиката се осъществява в собствените ви хол, мазе, таван, ателие, обор, балкон, всекидневна, кухня, кухненски бокс или вигвам. 

Публиката е, разбира се, камерна – вие и най-близките ви (деца, котки, кучета, морски свинчета). Социалната дистанция е спазена с ум, разум и отговорност, но и с размах и въображение (примерно душ-кабината ви може да се превърне в идеален шлем-протектор), като това не е за сметка на човешкото измерение. Точно напротив. Следейки възторжените реакции и коментари от страна на досегашната публика, всички са очаровани именно от това човешко измерение. Музиката не достига до вас през екран, защото вече е в хола ви (респективно във всяко от изброените по-горе помещения – възможностите съвсем не са малко).

Паралелно с това, припомняме, че се снима документален филм с режисьор Кристина Николова и оператор Александър Станишев за това изключително наситено турне на Иво Димчев (с по три концерта на ден – от 16, 18 и 20 часа – често в квартали, доста отдалечени един от друг. За филма, за домашните концерти – този нов, а защо не и прастар начин да усетиш хората, за предстоящото турне в някоя от големите ромски махали и за още много работи говори Иво Димчев в „Аларма“. Водещи са, както се подразбира, Цветан Цветанов и Яна Пункина (пряко от подвижното ни студио, в парка). А освен форсираните двигатели на бързащите да се завърнат към света отпреди пандемията, наоколо отчетливо се чуват (и то в много по-голяма степен) доста синигери, скорци, врани, кълвачи, самоеди и всякакви други горски птици. Спокойно, самоедът не е горска птица. Но също е там. Честита първа пролет – позакъсняла, но пък честно отвоювана от града…

Ако пък искате и вие да станете част от историята, разберете как на сайта на МОЗЕЙ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националният музикален театър с нов прочит на "Криворазбраната цивилизация"

Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..

публикувано на 18.11.24 в 08:05

Стара Загора отново кани на Фестивал всички почитатели на операта и балета

Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от най-значимите събития в културната карта на България, ще започне на 21 ноември с премиера на домакините от Старозагорската опера – две едноактни творби на Пучини. Финалът ще бъде на 4 декември с "Рейнско..

публикувано на 17.11.24 в 09:05

Бароковата опера "Орландо" от Хендел представена в Мадрид

Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера "Орландо", създадена през 1733 г. има п о-скоро артистичен, отколкото популярен успех при първите си представления. Музиката на Хендел съчетава бароково изобилие и едновременно с това лекота на..

публикувано на 16.11.24 в 07:55

"Орландо", опера сериа в три действия от Георг Фридрих Хендел

Италианското либрето е адаптирано от L'Orlando на Карло Сиджизмондо Капече по "Орландо фуриозо" на Лудовико Ариосто. Премиерата е на 27 януари 1733 г. в Кралския театър в Лондон. Действащи лица: • Орландо, рицар – алт кастрат (днес контратенор или мецосопран) • Анджелика, принцеса на Катай – сопран • Медоро, африкански принц – контраалт (днес..

публикувано на 15.11.24 в 18:18