Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А сега накъде? Как ще изпратим випуск 2020

Не е нужно да сме антрополози, за да съзнаваме нуждата от надежден ритуал за зрелостниците

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Ще бъде ли изпратен достойно Випуск 2020? Всяка година в края на май дванайсетокласниците се прощават с училище. Ритуалът, който ознаменува навлизането им в зрелостта, е важен както за тях, учителите, съучениците и близките им, по някакъв начин и за всички ни като общество. 

Дали защото ни кара да си спомним собствената си младост, или защото днешните зрелостници са утрешните лидери, ритуалът е важен и дължим на децата това символично навлизане в живота на възрастните. 

Известно е, че във всички култури навлизането в зрелостта се отбелязва с различни ритуали, и ако те бъдат пропуснати, самото порастване не може да се случи. Живеем в технологична епоха, но нуждата от подобни "инициационни практики" е тук. 

Пандемията и извънредните мерки показаха истинския смисъл на абитуриентското изпращане, отвъд суетата на пищните тоалети и луксозните автомобили. Смисълът му е в традицията, в ритуала – онова социално лепило, което укрепва връзките и приемствеността между поколенията.

Защо стана така, че молове и спортни зали отвориха, само 18-годишните не успяха да се простят с училището и опитите им да си организират изпращане бяха осуетени с полиция и крайни мерки?

Чуйте две ученички Мина и Яна, които говорят за важността на традицията и тъгата от това да няма кой да те изпрати и да ти помогне да съпреживееш раздялата с училище.

Симона Бонева и Дарина Георгиева изпратиха писмо до МС с молба да бъде разрешено провеждането на изпращане на учениците от 12 клас за учебната 2019-2020 година в цяла България. Гласовете им поне ще ви убедят колко лишена от смисъл е тезата "младите не стават за нищо, те не умеят да се борят за нищо, по цял ден стоят вперени в телефоните си":

Георги Богданов от Националната мрежа за децата коментира, че засега няма обща позиция от страна на МЗ и училищните власти, а е необходимо да има достойно изпращане за тези млади хора, за да могат и те да имат своя незабравим последен ден в училище.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45