Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храмът на Гроба Господен отваря при мерки за сигурност

Божи гроб в стария град на Йерусалим
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След месеци изолация Храмът на Гроба Господен в Йерусалим отваря врати за поклонници и туристи. В историята на свещеното място има сведения само за три затваряния по време на Великден, като едното е през 2020 година. Във връзка с пандемията само няколко свещеници от различни деноминации присъстваха на падането на Благодатния огън. За първа година летището на Израел не посрещаше самолети, които да отнесат благодатта до всички краищата на Земята, където има православни християни.

Радостта, че тежките порти се отварят за поклонниците, пристигна тази седмица, като през първите три дни могат да влизат само свещеници и монаси. За всички посетители носенето на маски, ръкавици и спазването на дистанция от 2 метра са задължителни. От 28 май, четвъртък, е позволено влизането и на миряни. Все още летището на Израел не е отворено за поклоннически самолети. На живеещите в Израел християни в църквите са разяснени правилата и новите забрани, свързани с посещението на Божи гроб.

Какво разказва Кристина Попова в репортажа на Феня и Искра Декало – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35