Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Морето и планината в Деня на парковете

Снимка: БГНЕС

Избити делфини, мъртва риба, замърсени води, застрояване и нови площи, завоювани от бетона... такива са най-често новините от морето. Същевременно Министерството на туризма обещава да привлича туристи с по-евтини шезлонги и чадъри...

Не са малко хората у нас, които искат защитено, чисто море не им липсва упоритост през годините и въпреки това идеята за чист, устойчив туризъм край морето от година на година изглежда все по-загубена кауза, въпреки явния отлив на хора от стандартизираните курорти за всичко това и за изчезващите райски кътчета с болка и негодувание в Деня на парковете разказва екологът Люба Батембергска.

Тя не беше много оптимистична за бъдещето на защитените територии на морето. "Все повече и повече места от екосистемата на Черно море се застрояват, а държавата се оказва безсилна срещу различните бизнес апетити на изток от София", каза Батембергска в "Нашият ден" след първото си посещение по черноморските ни земи и края на карантината.

По-оптимистична е планинската картина, където желаещите имат възможност да отдъхват и да се подхранват от връзката с природата, съхранявайки богатствата и красотата ѝ.

За възможностите на планинския туризъм и несъмнените му ползи за здравето и за духа разказва Георги Георгиев от асоциация „Свободни планини“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изцелението на бесноватия

За фалшивата вяра и за суеверията в Църквата

Излекуването на бесноватия момък от евангелското че­тиво за днешната 10-а неделя след Петдесетница става по молба на баща му. Чудното излекуване на бесноватото момче прави силно впечатление на всички присъстващи. Христовите ученици, помолени от бащата да помогнат на сина му, не успяват да го сторят. На въпроса им: "Защо не можахме ние да го..

публикувано на 01.09.24 в 09:15
Росица Банова

Избрано: Росица Банова – китайски ученици, български корени и световни успехи

През месец август, предаването "Нашият ден" предоставя възможност на своите слушатели да си припомнят някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях се отличава разговорът със световноизвестната пианистка Росица Банова. В това специално интервю, Банова разкрива детайли от своята житейска и професионална история, представяйки..

публикувано на 30.08.24 в 12:04

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45