Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Където е безпомощно желязото, там помага огънят...

Илюстрация към „Разбойниците“ на Фридрих Шилер (литография)
Снимка: Wikimedia

„Вътрешната архитектоника налагаше да бъдат изобразени някои характери, които накърняват по-изтънчения усет за добродетелта и карат да се възбунтуват благочестивите ни нрави. Всеки творец, който рисува човека, по необходимост трябва да постъпи тъй, щом иска да даде вярно копие на действителния свят, а не някакви идеални порождения, не някакви схематично-картонени фигури. В края на краищата светът е така устроен, че добрите се открояват релефно чрез лошите и добродетелта добива най-яркия си колорит само в контраст с порока. Който си е поставил целта да низвергне порока, той трябва да го разбули в неговата скверна голота и да го възправи пред очите на човечеството и неговите колосални измерения.“
Шилер за пиесата си „Разбойници“

Пиесата „Разбойници“ е първото драматично произведение на Йохан Кристоф Фридрих фон Шилер (1759-1805). Пише я през 1781 г. и през следващата година е поставена в Манхаймския театър. „Разбойници“ започва с цитат от Хипократовата сентенция: „Където са безпомощни лекарствата, там помага желязото; където е безпомощно желязото, там помага огънят.“ Така конфликтът е заложен от самото начало и не е конфликт между добрия и лошия, а между двама братя, които по различно неправилен път вървят към любовта и свободата. Пътищата им се преплитат, осеяни с хитрост, измами, своеволни бунтове, разочарования и несгоди.

Шилер е автор на поезия, драми, философски, исторически и медицински трудове. Пиесите му продължават да се играят по световните сцени.
Сега имате възможност да чуете „Разбойници“, запис на постановката на Театър „Българска армия“ от времето, когато се е наричал Театър на въоръжените сили. В главните роли участват актьорите: Никола Динев, Кирил Янев и Вера Динева. Постановката е дело на Неделчо Чернев.

Приятно слушане!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05