Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на 19 януари.

Много общи елементи родеят сценичната и аудио версиите на "Монетата" – сюжетът, актьорите, структурата, езикът. Но има ключови разлики, по естество породени от смяната на перспективата. Продукцията на "Монетата" мина под знака, така да се каже, на откривателството, на това какво чистото, синтезирано, концентрирано аудио, без намесата на погледа, има в арсенала си. Оказа се много – от експлозиите на вълните, дезориентиращия, идващ сякаш отвсякъде хор на мъртвите, до фино текстурираните тихи щрихи на писането, на обърканите стъпки, на тихата интроспекция. "Монетата" в своето аудио е упражнение по амплитуди.

Сюжетно (казано изключително редукционистки) "Монетата" задава най-сложния прост въпрос - колко струва един човешки живот. Историята на младия Писател е история за стоическия отказ от компромис. Застинал в лиминалното пространство на нито-живот, нито-смърт, на Писателя е нужна монета – разменната единица на мъртвите. Структурният базиз на мита за Харон, лодкарят, който провежда душите от нашето тук към непознатото и непознаваемо отвъд, не е единственият белег на пъпната връв към античното, който Боян използва в текста. Другият основен намираме в най-значимото – езикът. Тук отново трябва да бъде дадено дължимото на аудио сетивността – езикът на "Монетата" е прецизен, динамичен, жив, и от особена важност – ритмичен. Резултатъте една пост-предмодерна драма.

В нелеката задача по транслация от сцена към аудио ключовата роля се падна на композиторката и звуков дизайнер Каролина Койнова. Нейната работа – от голямата картина до детайлните звукови акценти, от пронизителното до едва доловимото – изгражда звуковия дом, в който пиесата живее. Съвсем достоверно можем да кажем, че авторството на аудио версията на "Монетата" е равноправно споделено между Боян и Каролина.

Не на последно място – magna cum laude труда на звукорежисьора Боян Тодоров, който търпеливо и последователно, но и със смелостта да експериментира, създаде един прецизен монтаж.

В "Монетата" ще чуете гласовете на актьорите Стефан Мавродиев, Станка Калчева, Светослав Добрев, Рая Пеева, Георги Гоцин, Александър Хаджиангелов, Симона Здравкова. Автор и режисоьр: Боян Крачолов.

На 19-и януари от 16 часа слушайте "Монетата" в ефира на програма "Христо Ботев".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56