„Горд съм и щастлив, че представям летния фестивал в Рейкявик, където някои от водещите световни музиканти се събират в концертна зала „Харпа“, за да прекарат няколко ярки исландски летни вечери, свирейки най-прекрасната музика. Всеки концерт е програмиран да включва вълнуващ микс от стари и нови произведения, подчертаващ неочаквани връзки и създаващ свеж контекст за невероятна музика“ казва пианистът Викингур Олафсон, създател и вдъхновител на фестивала от 2012 г.
Миналото лято фестивалът се проведе от 20 до 23 юни и това е винаги неговото време – около лятното слънцестоене.
„От самото начало на фестивала, целта му е да събере някои от най-добрите музиканти на света в исландската столица, за да изпълняват страхотна музика от всички времена под арктическо среднощно слънце. Това е фестивал за любопитното ухо. Програмирането се основава на идеята, че цялата музика, която свирим и слушаме днес, е в известен смисъл съвременна музика, независимо дали е била създадена през 17-и или 21-ви век. Когато творби от различни времена и места се съберат по правилния начин, всеки концерт се превръща в история, която никога не е разказвана досега. И точно това ни харесва“ – казват организаторите.
Във финалния концерт участваха кларинетистът Марк Симпсън, цигуларите Иля Грингольц и Анахит Куртикян, виолистката Юра Лий, челистите Якоб Кораний и Ленард Елшенбройх, и пианистите Викингур Олафсон, Катя и Мирей Лабек.
В концерта, който „Музик мания“ ще представи на 10 юни от 14.30 часа, ще чуете увертюра по еврейски теми от Сергей Прокофиев, написана през 1919 г. по време на престоя на композитора в Америка. След това ще прозвучи „Възхвала за вечността на Исус“ от „Квартет за края на времето“ от Оливие Месиен – пиеса, която Месиен създава по време на пленничеството си в концлагера Гьорлиц по време на Втората световна война. След Месиен следва струнен квартет №11, опус 122 от Дмитрий Шостакович, завършен през 1966 г., изпълнен от квартет „Бетовен“ и посветен на втория цигулар на състава Василий Ширински.
Ще звучи традиционна исландска музика и петият фа минорен концерт за клавесин на Йохан Себастиан Бах.
Специалните гости на фестивала клавирното дуо Катя и Мирей Лабек заемат втората част на концерта. Те ще свирят пиеси за две пиана от Сергей Рахманинов, Игор Стравински и Арво Пярт. На финала ще представят Четири движения за две пиана от Филип Глас – поръчка от клавирния фестивал в Рур през 2008 г. и изпълнена там за първи път.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg