Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика от Антарктида: Теодосий Спасов създава първия албум с пиеси от Ледения континент

6
Християн Цвятков и Теодосий Спасов
Снимка: БАИ

Първият албум с музика създадена на Антарктида се подготвя от Теодосий Спасов (кавал) и Християн Цвятков (китара). Българските музиканти бяха част от тазгодишната 28-а полярна експедиция на страната ни и останаха очаровани от красотата и чистотата на Ледения континент. Идеята за създаването на уникалния музикален проект е на проф. Христо Пимпирев, учредител и председател на Българския антарктически институт.

Създаването на музиката започва още по дългия и труден път до българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън и продължава в момента в България. Музикантите се завръщат с 12 пиеси, които предстои да обединят в албум до края на годината.

АнтарктидаПрипомняме си вълнуващия разказ на Теодосий Спасов и проф. Христо Пимпирев след завръщането им у нас.
„Условията на Антарктида са сурови. Това е битка за оцеляване. Битка с природата. Благодарение на проф. Пимпирев, който е пионер на походите на Юг и основател на нашата база, ние бяхме инструктирани как да се справяме с опасностите и имахме прекрасни условия, където да творим. Това беше едно малко, духовно и свято кътче, където се появиха и пиесите.“, споделя световноизвестният музикант.

Първите слушатели на музикалните пиеси са обитателите на Ледения континент.
„Много трогателна беше срещата ни с пингвините и с тюлените. Нямах вяра, че те ще ни приемат, но успяхме да ги изкусим с изкуството и те ни допуснаха до техния свят и се заслушаха. Пингвините замръзнаха, когато чуха музиката и след като приключихме издаваха едни възклицания, техните специфични звуци и ние продължавахме да свирим. Когато минавахме покрай тюлените пък те си клатеха главите, тактуваха, а някои от групата на слонските тюлени се поразплакаха, когато им посвирихме.“, продължава разказа Теодосий Спасов.

В бъдещия албум ще намерят място и автентични звуци от Антарктида като звуци от океана, примесени с лед. Ще присъства и звуковата картина от огромния ледник, който се срутва в океана в непосредствена близост до българските музиканти и за малко не ги убива по време на записа на открито. Спасява ги бързата им реакция като на истински антарктици.

„Дали от кристалния въздух или от ледниковата вода, която пиехме ежедневно, съзнанието някак си ни се просветли, духът ни полетя и идеите пристигаха много бързо и ги реализирахме мигновено. Връзката с творчеството беше скъсена и нямаше мъчение да стигнем до откритието, до темата. Идеите пристигаха изведнъж и толкова ярко и чисто като екстракт - конкретно със своя собствена физиономия и характер.“, споделя още виртуозният музикант.

Теодосий Спасов и Християн ЦвятковПроф. Христо Пимпирев допълва разказа му:
„Чрез музиката хората, които не могат да отидат на Антарктида ще усетят този уникален свят, който е като друга планета. Хората на изкуството усещат това уникално място по друг начин. Те са по-чувствителни към тази красота, въпреки че всички там живеем заедно. Затова за нас е важно да каним и творци на нашата база, които ни разкриват чрез изкуството този невероятен свят по един по-различен и чувствен начин.“

И ученият проф. Христо Пимпирев и музикантът Теодосий Спасов правят връзка между трудната адаптация на Ледения континент и ситуацията с коронавируса.
Проф. Пимпирев споделя, че адаптацията към новата среда на Антарктида отнема близо една седмица, след което човек се чувства като у дома си, но спазвайки строга дисциплина и всички установени правила за оцеляване в суровата среда.

„В новата среда, в която се намираме трябва да бъдем по-смирени, както ние се почувствахме на Антарктида. В това зло, което сполетя човечеството може би има едно божествено подсказване - да не сме толко омърсени, да се отдадем на духовната чистотата и да останем насаме със себе си и с близките си, с цел да опазим себе си и тях.“, каза Теодосий Спасов.


Снимките са предоставени от БАИ и проф. Христо Пимпирев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30