Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Божидар Бояджиев – За времето и мястото

Божидар Бояджиев на откриването на изложбата „Назоваване на времето и мястото“
Снимка: @gallerycontrast

„Търся утеха в изображенията. Уповавам се на тяхната атмосфера и дух, тяхната цветности неопределена същност. Нека те да бъдат моите слабости, моите защити, моите надежди и моите убежища…“ – с тези думи професор Божидар Бояджиев ни въвежда в една много естетически и философски съставена експозиция със заглавие: „…Назоваване на времето и мястото“.

Всъщност целият проект е посветен на неговите поклоннически посещения на полуостров Атон или Света гора, където по един път всяка година художникът пребивава там и след това работи вдъхновено и всеотдайно във всичките посоки на своята работа и като художник и като преподавател. Колекцията е съставена много концептуално, каквото е мисленето и търсенията на автора – живописни творби, работи върху хартия и обекти, споени концептуално като един цялостен ансамбъл, свързан с емоционалната обсебеност на неговите преживявания в прочутите манастири на Атон.

Божидар Бояджиев казва в експозето си към изложбата, че това е малко „позакъсняло обръщане към нея, натурата, защото всяка от творбите има няколко посвещения. Първо конкретния манастир, неговото име и след това – като своеобразни етикети – върху всяка от картините, авторът е поставил друго заглавие, което носи образното послание за всяка от тази обител и нейното място в Атон. Ето примери: Ватопед или Ръководител на времето, Дохиар или Извозване на кръста, Великата Лавра или Ъгловати форми от мястото за пристигане. Лавра или тъмната част от денонощието, Симонопетра или От висок хоризонт. Да се позовава пряко на видимото през увеличителното стъкло на концепцията за „рисуване от натура“ – това е смисловата идея на този изтъкнат съвременен художник, който чрез видимото и реалното довежда до нас истинско, качествено визуално изкуство.

Изложбата се показва в галерия „Контраст“ и може да бъде видяна до 24 юли т.г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55