Тази година се отбелязват 551 години от връщането на мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рилския манастир. Това става през 1469 г. с монашеска процесия. От 1-ви до 31-ви юли се провежда Националният поклоннически пешеходен поход „Светият път“ от Велико Търново до Рилския манастир.
След получаване в Търново на чудодейните мощи на св. Йоан Рилски тогава участниците в шествието изминават пътя от старата българска столица през град Никопол, манастира "Св. Георги" - Плевен, Садовския манастир при с. Садовец, Карлуковския манастир, Долнобешовския манастир, Тържишкия манастир, манастира "Св. Йоан Пусти" - Враца, Черепишкия манастир, манастира "Св. Йоан Рилски" при Нови Искър, Ротондата "Св. Георги" в София, Кладнишкия манастир, достигат метоха "Орлица", след което са посрещнати тържествено в Рилската света обител.
През юни 1999 г. Светият синод на Българската православна църква организира всенародно честване по случай 530-годишнината от пренасяне мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рилския манастир. Тогава е проведено първото поклонническо пътуване със символично пренасяне на плащаница по маршрут: Велико Търново – с. Момин сбор – с. Балван – с. Ново село – гр. Севлиево – гр. Ловеч – с. Микре – с. Български извор – с. Брестница – гр. Ябланица – гр. Ботевград – гр. София – Митрополитски храм „Св. Неделя” – храм „Св. Георги” – Патриаршеска катедрала „Св. Александър Невски” – Софийска духовна семинария „Св. Йоан Рилски” – Перник – Бобов дол – Дупница – с. Джерман – Кочериново – Рила – метох „Орлица” – Рилски манастир.
Група туристи от Велико Търново на 1 юли 1999 г., в деня на отдаване почит към св. Йоан Рилски и отбелязване връщането на мощите му в Рилската света обител, преминават туристически маршрут до връх Голям Кръстец в Тревненска Стара планина. Проучванията на историята и житията на св. Йоан Рилски подсказват решението за построяване на параклис там, посветен на Рилския чудотворец, чиито мощи при пренасянето им от Средец в Търновград през 1195 г. са престояли именно на този връх. През август 1999 г. на връх Голям Кръстец е отслужен водосвет и е монтиран триметров православен кръст. Започва изграждането на параклиса, официално осветен на 1.07.2002 г. От 1999 г. ежегодно се организират шествия до върха, последвани от празничен водосвет.
През 2006 г. и 2007 г. поклонническо пътуване „По стъпките на св. Йоан Рилски” е организирано от Фондация „Покров Богородичен". През лятото на 2008 г. археолозите проф. Николай Овчаров и проф. Хитко Вачев започват редовни археологически разкопки за проучване на манастирския комплекс при храм „Св. Равноапостоли Петър и Павел” в кв. „Асенов” в гр. Велико Търново. Двамата учените обявяват, че ще проучат останките на средновековния храм „Св. Йоан Рилски”, който е бил част от комплекса. Теренната работа продължава през следващите пет години и завършва с реставрацията и консервацията на основите на храма и експонирането му за посетители.
На 5.10.2009 г. в гр. Велико Търново тържествено е посрещната частица от мощите на св. Йоан Рилски, измолена и пренесена от Великотърновския митрополит Григорий. След повече от 440 години старопрестолният град отново се сдобива с тази реликва, която е оставена за съхранение и поклонение в Катедралния храм „Рождество на Пресвета Богородица”.
От 2010 г. Богословският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” ежегодно организира Поклоннически път „Рилският чудотворец” – пешеходен поход от София до Рилския манастир. Съорганизатори са Софийската света митрополия и Столичната община. Неговият маршрут минава през планините Витоша, Верила, Лакатишка Рила и Рила. Провежда се от 1 до 6 август. Събитието е инициирано от магистърска програма „Християнско поклонничество” и се организира според поклонническите традиции на Православната църква – с носене на хоругви и икони, с постоянна молитва по време на движението.
През 2014 г. маршрутът на Поклоннически път „Рилският чудотворец” е изминат от Паскал Пиперков – преподавател във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, който се вдъхновява за организирането на по-голямо събитие с тръгване от Велико Търново.
Търновците Паскал Пиперков и Евгени Коев – учител по география и докторант в ВУ, както и няколко туристически дружества, са организаторите на Националния поклоннически пешеходен поход „Светият път“.
Във Фейсбук групата: Светият път - 550 г. от връщане мощите на Св. Йоан Рилски от Търново в Рила се популяризира походът и се планира осъществяването на Националния поклоннически пешеходен поход.
През 2019 г. точният път, следващ пренасянето на мощите на българския небесен закрилник св. Йоан Рилски, беше изминат от стотици поклонници. Той беше наречен Национален поклоннически пешеходен поход „Светият път“ и се превърна в най-големия поклоннически маршрут в България.
С общи сили и с Божията воля това народополезно и Богоугодно дело ще се осъществи и тази година. Това ще стане с благословията на всички митрополити, през чиито епархии преминава походът, лично свещениците, отговарящи за храмовете в населените места, ще посрещат поклонниците.
Евгени Коев – организатор на Националния поклоннически пешеходен поход – говори за историята около връщането на мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рилския манастир през 1469 г.
Евгени Коев – за тазгодишния маршрут на похода – кои са храмовете и манастирите, които поклонниците на св. Йоан Рилски ще посетят и как могат да се включват нови желаещи:
Евгени Коев за специалните правила, които всеки поклонник трябва да спазва по време на похода, какви бяха обстоятелствата, при които миналата година по време на „Светия път“ загина човек.
Националният поклоннически пешеходен поход „Светият път“, стартирал на 1 юли от Велико Търново, ще премине през 5 етапа, в София поклонниците се очакват на 24-ти юли, а на 31-ви юли походът ще приключи в Рилския манастир.
Снимките са от Фейсбук страницата на Националния поклонически пешеходен поход "Светият път".В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg