Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът 180° за седми път

Снимка: Гергана Петрова

За седма поредна година в София се провежда Фестивалът за експериментално и иновативно изкуство 180°. Своеобразната лаборатория, която изследва творческата свобода, ще бъде не в рамките на традиционната си седмица, а цял месец. Между 3 юли и 1 август. При това в много по-дигитален вариант.

В нея се включват музиканти, композитори, хореографи, режисьори и визуални артисти от повече от десет държави на три континента, които в продължение на четири седмици ще творят заедно в специално изградена онлайн платформа на сайта на фестивала.

Темата, която този път те ще обърнат на 180°, е „Хорос“. Всички участници трябва да интерпретират по свой начин значението на тази странна и малко известна старогръцка дума.

„Хорос“ е и темата на традиционния конкурс за късометражен ням филм, който лабораторията за експериментално изкуство организира всяка година. Конкурсът провокира любители и професионални режисьори да заснемат триминутно видео без звук. Накрая обаче трите най-добри филма ще имат музика. Саундтракът към тях ще бъде създаден с жива импровизация от музикантите на фестивала.

Всички видеоматериали ще бъдат качени на сайта на 180°, където публиката ще има възможност да избере своя победител. Срокът за участие е 22 юли, а най-харесваният филм ще получи и парична награда.

Идеята на тазгодишното издание на фестивала 180° е да потърси отговор на въпроса: „Как се прави международен фестивал в условията на пандемия и принудително дистанциране?“. Според създателя му Александър Хаджиев отговорът се крие в това всички организатори и участници да излязат от зоната си на комфорт.

Въпросът предстои да бъде зададен към български и чуждестранни куратори, фестивални програматори, артисти и представители на финансиращи организации. Всички те ще говорят за бъдещето на изпълнителските изкуства, малките независими сцени и техните свободни артисти в тази нова ситуация.

Освен дискусиите едномесечната програма на 180° предвижда и концерт и диджей сетове в София, Берлин и Женева. 

Началото на фестивала е на 3 юли от 20.30 часа в двора на Гьоте-институт. Подробностите чуйте от Александър Хаджиев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32