Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът 180° за седми път

Снимка: Гергана Петрова

За седма поредна година в София се провежда Фестивалът за експериментално и иновативно изкуство 180°. Своеобразната лаборатория, която изследва творческата свобода, ще бъде не в рамките на традиционната си седмица, а цял месец. Между 3 юли и 1 август. При това в много по-дигитален вариант.

В нея се включват музиканти, композитори, хореографи, режисьори и визуални артисти от повече от десет държави на три континента, които в продължение на четири седмици ще творят заедно в специално изградена онлайн платформа на сайта на фестивала.

Темата, която този път те ще обърнат на 180°, е „Хорос“. Всички участници трябва да интерпретират по свой начин значението на тази странна и малко известна старогръцка дума.

„Хорос“ е и темата на традиционния конкурс за късометражен ням филм, който лабораторията за експериментално изкуство организира всяка година. Конкурсът провокира любители и професионални режисьори да заснемат триминутно видео без звук. Накрая обаче трите най-добри филма ще имат музика. Саундтракът към тях ще бъде създаден с жива импровизация от музикантите на фестивала.

Всички видеоматериали ще бъдат качени на сайта на 180°, където публиката ще има възможност да избере своя победител. Срокът за участие е 22 юли, а най-харесваният филм ще получи и парична награда.

Идеята на тазгодишното издание на фестивала 180° е да потърси отговор на въпроса: „Как се прави международен фестивал в условията на пандемия и принудително дистанциране?“. Според създателя му Александър Хаджиев отговорът се крие в това всички организатори и участници да излязат от зоната си на комфорт.

Въпросът предстои да бъде зададен към български и чуждестранни куратори, фестивални програматори, артисти и представители на финансиращи организации. Всички те ще говорят за бъдещето на изпълнителските изкуства, малките независими сцени и техните свободни артисти в тази нова ситуация.

Освен дискусиите едномесечната програма на 180° предвижда и концерт и диджей сетове в София, Берлин и Женева. 

Началото на фестивала е на 3 юли от 20.30 часа в двора на Гьоте-институт. Подробностите чуйте от Александър Хаджиев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05