Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Животът, макар и кратък” с премиера в Търговище

Снимка: ДТ Търговище

Драматичният театър в Търговище посреща публиката си с премиера на 3 юли. Най-новото заглавие в неговия афиш е пиесата „Животът, макар и кратък” от Станислав Стратиев. Постановката е на младия режисьор Денислав Янев.

„Най-странното е, че когато за пръв път прочетох пиесата преди година, тя не ми се стори никак овехтяла, никак неактуална – дори напротив. Защото дори само на пласта на сюжетното ниво, в което се говори за презастрояване, говори се за бетониране, говори се за изтриване на площи, това веднага се свързва с много актуалните проблеми в момента в България, като Алепу, като тези скандални поправки в „Натура 2000”, които се опитват да прокарат, бетонирането на Българското Черноморие... 

Дори и на това ниво си казах, че това е абсолютно актуална, засягаща проблеми тук и сега пиеса. А да не говорим, че от там насетне, вече на по-общочовешко и екзистенциално ниво, вътре ме провокира това, как се пречупва волята за промяна, как се пречупва характерът на един човек, който тръгва с намерение да защитава принципите си, да предизвика статуквото в корумпирания му вид, и как той не среща никаква подкрепа, а дори агресия от страна на обществото и на хората, които би трябвало да му помогнат, за да може той да помогне на тях. Има нужда от нещо малко, а те го съсипват накрая.

И човек остава с усещането, че си бутаме на едно място, че промяна някак си не е възможна.

Но за радост Стратиев е такъв автор и такава личност, който иронизира нашата склонност да се оправдаваме с балканска орисия, със съдба – че едва ли не на този исторически кръстопът, на който сме застанали, нищо не зависи от нас.

Но човек усеща, че той самият вярва, пишейки тези пиеси, че в крайна сметка е до нашата лична инициатива, до нашето лично желание и лично усилие, и въпрос на избор, дали да се борим докрай”.

Ролята на архитект Стилянов изпълнява гост-актьорът Теодор Елмазов в партньорство на сцената с Любомир Фърков, Ивана Стоянова и Йордан Любомиров. Сценографията и костюмите са дело на младата художничка Никол Трендафилова. Сценичен бой – Камен Иванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28