Драматичният театър в Търговище посреща публиката си с премиера на 3 юли. Най-новото заглавие в неговия афиш е пиесата „Животът, макар и кратък” от Станислав Стратиев. Постановката е на младия режисьор Денислав Янев.
„Най-странното е, че когато за пръв път прочетох пиесата преди година, тя не ми се стори никак овехтяла, никак неактуална – дори напротив. Защото дори само на пласта на сюжетното ниво, в което се говори за презастрояване, говори се за бетониране, говори се за изтриване на площи, това веднага се свързва с много актуалните проблеми в момента в България, като Алепу, като тези скандални поправки в „Натура 2000”, които се опитват да прокарат, бетонирането на Българското Черноморие...
Дори и на това ниво си казах, че това е абсолютно актуална, засягаща проблеми тук и сега пиеса. А да не говорим, че от там насетне, вече на по-общочовешко и екзистенциално ниво, вътре ме провокира това, как се пречупва волята за промяна, как се пречупва характерът на един човек, който тръгва с намерение да защитава принципите си, да предизвика статуквото в корумпирания му вид, и как той не среща никаква подкрепа, а дори агресия от страна на обществото и на хората, които би трябвало да му помогнат, за да може той да помогне на тях. Има нужда от нещо малко, а те го съсипват накрая.
И човек остава с усещането, че си бутаме на едно място, че промяна някак си не е възможна.
Но за радост Стратиев е такъв автор и такава личност, който иронизира нашата склонност да се оправдаваме с балканска орисия, със съдба – че едва ли не на този исторически кръстопът, на който сме застанали, нищо не зависи от нас.
Но човек усеща, че той самият вярва, пишейки тези пиеси, че в крайна сметка е до нашата лична инициатива, до нашето лично желание и лично усилие, и въпрос на избор, дали да се борим докрай”.
Ролята на архитект Стилянов изпълнява гост-актьорът Теодор Елмазов в партньорство на сцената с Любомир Фърков, Ивана Стоянова и Йордан Любомиров. Сценографията и костюмите са дело на младата художничка Никол Трендафилова. Сценичен бой – Камен Иванов.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg