Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сбогуване с Катя Воденичарова

Снимка: Кирчо Стоичков

Тази нощ на 93-годишна възраст една от легендите на Българското национално радио се отправи към вечността. При нас останаха нейните книги и пиеси, сценарии и предавания, красивият ѝ глас и топлият ѝ смях.

Катя Воденичарова в редакция „Хумор, сатира и забава“Завършила класическия отдел на Втора девическа гимназия, a след това „Български език и литература“ в СУ „Св. Климент Охридски“, Катя Воденичарова една година учителства в Родопите, след което постъпва на работа в БНР. В продължение на 33 години е редактор, а след това и ръководител на „Детско-юношески предавания“ и на „Хумор, сатира и забава“ на програма „Христо Ботев“. Невероятната и енергия е вложена в популярни предавания за деца като "Бате Райко Многознайко“, „Хоп Троп и Художникът Почти Вълшебник“, „Приказки за Радослав“. Чувството и за хумор и усетът за радио са в основата на първия риалити формат у нас „Тромбата на Вили“ и сатиричната буфо-опера „Цар и водопроводчик“, предаванията „Кафе с автограф“, „Дядовата ръкавичка“, „Хумористично ателие“. След себе си тя остави и осем радиопиеси, шест куклени пиеси, осем театрални пиеси, осем телевизионни пиеси и сценарии за филми, десет книги с повести и разкази, посветени на децата.

В понеделник (6 юли) от 10 часа по програма „Христо Ботев“ ще прозвучи „Цар и водопроводчик“, а в прикачения файл можем да чуем отново гласа на Катя Воденичарова.



Поклонението ще се състои на 7 юли (вторник) от 12 часа в храм „Св. Седмочисленици“ в София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бележник" на Стефан Гечев във фототипно издание

Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..

публикувано на 02.01.25 в 18:26

Едвин Сугарев отбеляза 70-годишнината си с нова стихосбирка

В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..

публикувано на 02.01.25 в 18:16

В Деня на научната фантастика – съвременните утопии и търсенията в жанра

На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика.   Утопията е важна част от социалните и литературни..

публикувано на 02.01.25 в 10:02

Всепоглъщащата любов на сцената и на екрана

На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..

публикувано на 02.01.25 в 09:37
Българският щанд във Франкфурт

Най-важните събития в литературата през 2024 година

Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..

публикувано на 02.01.25 в 09:06