В галерия "Стубел" се представя самостоятелна изложба живопис на знаменитата художничка Василка Монева. Родена в аристократичния град Русе, където живее и работи и сега, през годините тя се превърна в един от най-изявените представители на Русенската живописна школа и на съвременното българско изкуство.
Изложбата показва характерните за Монева теми и сюжети като: градски интериори, изгледи от морето, Созопол, натюрморти и други. В експозицията има и цикъл живописни платна, вариации на прочути картини на Мане, Веласкес, Сьора, в който тя прави реверанс към тези велики артисти.
Поради ситуацията на пандемия художничката не присъства на откриването на изложбата. Ето какво каза доц. Ружа Маринска, която от години следи и анализира нейното изкуство:
"Това е една нова среща с изкуството на Василка Монева. Какво е новото. Преди всичко Василка Монева, както и цялото нейно поколение, са възпитани от големите френски модернисти. За тях Пикасо, Матис, Шагал – това са иконите. В тази изложба Монева развива темата малко по-особено. В центъра на тази експозиция са 5 картини, които са по класически големи творби. С това тя в същност намигва леко или продължава някаква традиция, която са имали големите и любими нейни французи. Иначе Василка Монева е вярна на себе си с любимите си мотиви. От една страна, пейзажи – главно созополски – различни варианти. Освен това – интериори, тя е известен майстор на интериора. Прави впечатление, че сега може би четката ѝ е малко по-лека, малко по-летяща, по-въздушна, така че ценителите на нейното изкуство ще има какво ново да видят в тази нейна нова изложба в галерия "Стубел".
Експозицията може да бъде видяна до 24 юли в галерия "Стубел"
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg