„Някой път като започнеш, така, в свободното си време да мислиш, току-виж накрая решиш най-после да се ожениш. Живееш, живееш и накрая ти става много гадно“.
В среднощното време за радиотеатър може да чуете „Женитба“ – великолепната комедия на Николай Василиевич Гогол, която не слиза от световните сцени.
Гогол определя пиесата си като невероятно събитие в две действия. Главният герой в „Женитба“ – Иван Кузмич Подкальосин, не е решителен човек, той по-скоро е човек на умуването. И така, да се ожени ли, да не се ли ожени… тъкмо това непоносимо умуване се превръща в хаос от безкрайни перипетии. Голяма суматоха, голям смях. Иван Кузмич май иска да вземе за жена Агафя Тихоновна, но и тя пък май, също като него, не знае какво точно иска. Излиза, че жененето не е никак лесна работа. Налага се сватовниците да запретнат ръкави, и най-вече сватовникът Кочкарьов, женен човек, при това нещастно женен.
Ако съдим по „Женитба“, както и по личния живот на Гогол, изборът да се посветиш на някого за цял живот е математическа задача, която никога не може да бъде решена. „Женитба“ е смешна и вечна класика освен заради драматургичната си стойност, и защото под повърхността на сюжетната комична бъркотия прозира отчаяното човешко объркване, което се лута, търси, избира и все не се насища. Затова събитието „Женитба“ наистина е в две действия, но съвсем не е невероятно.
Ще звучи съзвездие от прекрасни актьорски гласове: Апостол Карамитев, Георги Калоянчев, Стефан Гецов, Таня Масалитинова, Татяна Лолова, Леонтина Ардити, Славка Славова, Димитър Бочев и Светослав Карабоиков. Гласове, които фондът на Радиотеатъра грижливо и с почит пази.
Музикално оформление – Васил Маринов.
Режисьор – Моис Бениеш.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg