Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестиращи в чужбина:

Българите навсякъде сме една общност, съпричастни сме с протестите

Снимка: БГНЕС

Пореден 26-и ден на протести с искания за оставки на правителството и на главния прокурор блокират възлови кръстовища в цялата страна, а българите в чужбина в два поредни дни напомниха за себе си, за многолюдността си и за факта, че ги интересува какво става в родината им.

В подкрепа на българите у нас е и българската диаспора в големите европейски градове. Димитър Моллов от Виена, Александър Детев от Берлин, Стефани Лалева от Лондон.

Димитър Моллов, един от организаторите на протестите във Виена, сподели в "Нашият ден" своята гледна точка за събитията:

"Протестите при нас преминаха съвсем нормално, събраха се около 250 души. Поискахме това, което всички в България искат – оставката на главния прокурор, оставка на правителството, обърнахме внимание, че Доган и Пеевски са силно намесени в управлението на държавата и са се сраснали с мафията. Събират се подписки, запознаваме цяла Европа с това, което се случва в България и разбира се, помагаме на нашите сънародници, които протестират. Запознаваме австрийските власти, нашето посолство, Европейската прокуратура.Подписката ще отиде и в Брюксел. Това се прави не само от Виена. Целта ни е гласност и да покажем, че българите в България не са сами. Навсякъде по света, където има българи, те подкрепят нещата, които се случват в България."

Александър Детев от българската секция на Дойче веле разказва: 

"Вече повече от 2 седмици българи, живеещи в Германия, организират протести, за да демонстрират подкрепата си към недоволството в родината. Те излизат пред дипломатическите представителства на България във федералната република и на ключови места в най-големите градове. Всичко започна с протести в Берлин и в Кьолн на 16 юли. "Българите навсякъде сме една общност и това е проява на съпричастност", казва един от пронтестиращите в Берлин."

Стефани Лалева, инициатор на протестите в Лондон, заяви в "Нашият ден":

"Събираме се пред българското посолство в Лондон, всеки ден има различен брой хора. Най-масовият ни протест беше на 16 юли. Има млади и възрастни хора. Исканията са ни: върховенство на закона, оставка на главния прокурор и на кабинета на Борисов, електронизация на цялото правителство и прозрачност на административно ниво, както и съд и затвор евентуално за всички политици, които са участвали в управлението на държавата от 1989 г. насам. Нашите искания от години не се чуват. Затова мисля, че е крайно време да излезе народът по улиците и да си иска справедливостта."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15