Библейската тематика е обикната в творбите на много български художници. Изложбата „Жените в Новия завет“ на Юлия Станкова в пловдивската галерия „Възраждане“ прониква в душата на съвременния човек, като го кара да се идентифицира с вечността. Цяла изложба, посветена на жените от Новия завет, е нещо специално и рядко, казва галеристката Красимира Алексиева. Особено когато авторът е жена – теолог. Самата Юлия Станкова определя работата си като съвременно продължение на византийската живописна традиция. "Библейският текст ме привлича с информацията за Човека, кодирана в него, която се разкрива постепенно в процеса на четенето. Моите картини представляват моите тълкувания на Библейските събития от гледна точка на съвременността.
.
Намирам моите образи, като съпоставям Библейския езиков свят с реалността, която обитавам. Моята творческа работа се състои в това да търся и намирам изгубените Библейски понятия, т.е. понятията, които в наши дни са изгубили своето автентично значение, и да ги „възкресявам“, като ги правя видими." – казва художничката.
Юлия Станкова гостува в ''Нашият ден'' и разказа повече за изложбата:
"Тази изложба е подготвяна от много дълго време, но сега поканата на Краси Алексиева я "акушира" и извади на бял свят. Стегната е композицията, вярвам, че това не е недостатък, а напротив."
Новозаветната жена
"Новозаветната жена е много специална и причината за това е благодатното присъствие на Христос. Неговият поглед сякаш извайва наново жената. Изважда наяве най-прекрасното, което е вложил в нея творецът. Тя не се афишира, не спори, не се бори за някакво по-първо място в Божието царство. Тя просто следва своя Господ и единственото ѝ желание е да служи на своя Господ и да му помага в трудната му мисия. Новозаветната жена няма нужда от обяснения, както Христовите ученици. Тя стремително израства духовно, защото е надарена с чиста душа и интелигентно сърце. И така, потопена в светлината на Христовите очи, евангелската жена сама преоткрива себе си. Нейното дълбоко покаяние е условие тя да преодолее бездната, която разделя греха от светостта."
Изложбата на Юлия Станкова е под наслов „Жените в Новия завет“. Можете да видите творбите в галерия "Възраждане" в Стария град в Пловдив до 31 август 2020 г.
"Библейската тематика е изключително широко разпространена в творбите на хиляди художници. Но цяла изложба, посветена на жените от Новия завет е нещо много специално и рядко. Особено когато авторът е жена – теолог. В тези картини няма нищо случайно. Женските образи, обстановката, предметите и детайлите, мъжете, Христос – всичко е символно, наситено с вяра, обрядност, мистичност; навсякъде витае силата на Божия син. Картините са като проповеди. Много от тях, като композиции и образно присъствие, са истински, силни живописни постижения. Иконното живописване на случваемостите свързват творбите с хилядолетните традиции на християнската църковна живопис. Но съвременните похвати в рисуването на авторката я определят по-близо до апокрифната стилистика. Изложбата стои здраво стъпила в съвремието ни и човек изведнъж става силно заинтригуван и съпричастен към многостранното присъствие на жената в историческата фактология на Новия завет." – казва галеристката Красимира Алексиева.
Снимки - галерия „Възраждане“"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В експозицията творби излагат двама от студентите му – Мими Добрева и Милко Божков. Тримата художници са обединени от изследователския си подход към жанра пейзаж. Цветовете варират от различни..
Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на експозицията идва от главата "Активно и реактивно" от книгата "Ницше и философията", в която френският философ Жил Дельоз анализира твърдението на Фридрих Ницше, че цялата реалност на съществата е сила..
Шекспир е жена. Шекспир е много хора наведнъж. Шекспир е семейство – двойка аристократи. Версиите са десетки! Около гениалните винаги витаят въпроси, тайни, завист и нездраво любопитство, а най-гениалният Уилям Шекспир е неизменен обект на конспирации. Кой всъщност е автор на Шекспировите творби? Много хора подкрепят тезата, че Шекспир..
Двамата приятели Енеро и Ел Негро заедно със сина на техен наскоро починал приятел са на риболов и успяват да уловят огромен скат в реката. Оттам се заплита историята, в която Селва Амада въвлича читателя, за да завърши с насилие, което сякаш сме предусещали във всяка дума и кратко изречение на талантливата аржентинска писателка. Атмосферата на..
Милена Димитрова е дългогодишен журналист, работила е в различни медии, носител е на български и международни журналистически награди. Автор е на15 книги. Била е също дипломат, съветник в Европейския парламент, хоноруван университетски преподавател, лектор, сертифициран от BBC World Service Trust. Експерт е към мрежата на Transparency..
По време на нестихващите проевропейски протести в Грузия се чу и изпълнението на "Мравалжамиер" – многогласието, популярната песен, пожелаваща дълголетие..
Какви са особеностите на пропагандните наративи, коментира във "Въпреки мрежата" доц. Милена Якимова , преподавателка в СУ "Св. Климент Охридски" и..
Излезе "Черната книга на правителственото разхищение в България", която за пореден път разкрива примери за неефективно и непрозрачно изразходване на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg