Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новозаветната жена в творбите на Юлия Станкова

Евангелската жена сама преоткрива себе си. Нейното дълбоко покаяние е условие тя да преодолее бездната, която разделя греха от светостта

| обновено на 12.08.20 в 12:27
10
Зачатие Богородично - Юлия Станкова
Снимка: галерия „Възраждане“

Библейската тематика е обикната в творбите на много български художници. Изложбата „Жените в Новия завет“ на Юлия Станкова в пловдивската галерия „Възраждане“ прониква в душата на съвременния човек, като го кара да се идентифицира с вечността. Цяла изложба, посветена на жените от Новия завет, е нещо специално и рядко, казва галеристката Красимира Алексиева. Особено когато авторът е жена – теолог. Самата Юлия Станкова определя работата си като съвременно продължение на византийската живописна традиция. "Библейският текст ме привлича с информацията за Човека, кодирана в него, която се разкрива постепенно в процеса на четенето. Моите картини представляват моите тълкувания на Библейските събития от гледна точка на съвременността.

Христос спасява прелюбодейката.

Намирам моите образи, като съпоставям Библейския езиков свят с реалността, която обитавам. Моята творческа работа се състои в това да търся и намирам изгубените Библейски понятия, т.е. понятията, които в наши дни са изгубили своето автентично значение, и да ги „възкресявам“, като ги правя видими." – казва художничката.

Юлия Станкова гостува в ''Нашият ден'' и разказа повече за изложбата:

"Тази изложба е подготвяна от много дълго време, но сега поканата на Краси Алексиева я "акушира" и извади на бял свят. Стегната е композицията, вярвам, че това не е недостатък, а напротив."

Вярата на хананейкатаНовозаветната жена

"Новозаветната жена е много специална и причината за това е благодатното присъствие на Христос. Неговият поглед сякаш извайва наново жената. Изважда наяве най-прекрасното, което е вложил в нея творецът. Тя не се афишира, не спори, не се бори за някакво по-първо място в Божието царство. Тя просто следва своя Господ и единственото ѝ желание е да служи на своя Господ и да му помага в трудната му мисия. Новозаветната жена няма нужда от обяснения, както Христовите ученици. Тя стремително израства духовно, защото е надарена с чиста душа и интелигентно сърце. И така, потопена в светлината на Христовите очи, евангелската жена сама преоткрива себе си. Нейното дълбоко покаяние е условие тя да преодолее бездната, която разделя греха от светостта."

Изложбата на Юлия Станкова е под наслов „Жените в Новия завет“. Можете да видите творбите в галерия "Възраждане" в Стария град в Пловдив до 31 август 2020 г.

Мария Магдалена и демоните"Библейската тематика е изключително широко разпространена в творбите на хиляди художници. Но цяла изложба, посветена на жените от Новия завет е нещо много специално и рядко. Особено когато авторът е жена – теолог. В тези картини няма нищо случайно. Женските образи, обстановката, предметите и детайлите, мъжете, Христос – всичко е символно, наситено с вяра, обрядност, мистичност; навсякъде витае силата на Божия син. Картините са като проповеди. Много от тях, като композиции и образно присъствие, са истински, силни живописни постижения. Иконното живописване на случваемостите свързват творбите с хилядолетните традиции на християнската църковна живопис. Но съвременните похвати в рисуването на авторката я определят по-близо до апокрифната стилистика. Изложбата стои здраво стъпила в съвремието ни и човек изведнъж става силно заинтригуван и съпричастен към многостранното присъствие на жената в историческата фактология на Новия завет." – казва галеристката Красимира Алексиева. 

Снимки - галерия „Възраждане“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Геогриев

Тийнейджърът в мен: Красимир Георгиев

Той е роден в Панагюрище, живял е в Русия, Англия и САЩ. Живял е на улицата и в пустинята, както и в стъклена клетка в центъра на столицата. Той е готвач, бегач, ултра маратонец, филантроп, учи психология, създава социални експерименти, за да събира средства за каузи.   Красимир Георгиев е човек, който изненадва с непостижими цели и..

публикувано на 05.12.24 в 12:41

Милена Стефанова: За 30-годишния вълнуващ път в книгоиздаването

За 30-годишния път на издателство "Софтпрес", за изграждането на богатото му портфолио и превръщането му във важна част от българския литературен живот – разговор в "Нашият ден" с Милена Стефанова , един от създателите на издателството. Кръглата годишнина беше отбелязана миналата седмица с тържествена церемония и завръщане към спомените от..

публикувано на 05.12.24 в 10:01
Теодосий Спасов, Митко Новков, Николай Табаков, Ириней Константинов, проф. Георги Каприев (от ляво надясно)

"Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор" – книга за хората, които поемат отговорност

"Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор" беше представен в Столичната библиотека в изнесено предникулденско предаване на програма "Христо Ботев", "Какво се случва", с участието на автора на книгата – Николай Табаков, маестро Теодосий Спасов, проф. Георги Каприев, Ириней Константинов, Кин Стоянов и литературния критик Митко Новков. Определян като..

публикувано на 05.12.24 в 09:48
Мария Пачкова

Мария Пачкова: За баския език и "Традицията Кандински" на Раймон Сайсарбитория

3 декември светът отбеляза Деня на баския език. Мария Пачкова , единствения преводач от баски език у нас, гостува в "Нашият ден", за да представи книгата "Традицията Кандински" на Раймон Сайсарбитория . Баската култура се смята за една от най-древните в Европа, като нейният език няма доказана роднинска връзка с нито един от езиците в..

публикувано на 05.12.24 в 09:18
Уди Алън

Изкуството в мен: Невротичният нюйоркчанин Уди Алън

Уди Алън , роден на 1 декември през 1935 година в Бруклин, Ню Йорк, е актьор, сценарист, драматург, комедиант и джаз музикант! И двамата му дядовци са мигранти – единият е от австро-еврейски, другият е от руско-еврейски произход. Типичното за Уди Алън амплоа е на невротичен нюйоркчанин. За главната мъжка роля в своите филми..

публикувано на 05.12.24 в 08:42