Библейската тематика е обикната в творбите на много български художници. Изложбата „Жените в Новия завет“ на Юлия Станкова в пловдивската галерия „Възраждане“ прониква в душата на съвременния човек, като го кара да се идентифицира с вечността. Цяла изложба, посветена на жените от Новия завет, е нещо специално и рядко, казва галеристката Красимира Алексиева. Особено когато авторът е жена – теолог. Самата Юлия Станкова определя работата си като съвременно продължение на византийската живописна традиция. "Библейският текст ме привлича с информацията за Човека, кодирана в него, която се разкрива постепенно в процеса на четенето. Моите картини представляват моите тълкувания на Библейските събития от гледна точка на съвременността.
.
Намирам моите образи, като съпоставям Библейския езиков свят с реалността, която обитавам. Моята творческа работа се състои в това да търся и намирам изгубените Библейски понятия, т.е. понятията, които в наши дни са изгубили своето автентично значение, и да ги „възкресявам“, като ги правя видими." – казва художничката.
Юлия Станкова гостува в ''Нашият ден'' и разказа повече за изложбата:
"Тази изложба е подготвяна от много дълго време, но сега поканата на Краси Алексиева я "акушира" и извади на бял свят. Стегната е композицията, вярвам, че това не е недостатък, а напротив."
Новозаветната жена
"Новозаветната жена е много специална и причината за това е благодатното присъствие на Христос. Неговият поглед сякаш извайва наново жената. Изважда наяве най-прекрасното, което е вложил в нея творецът. Тя не се афишира, не спори, не се бори за някакво по-първо място в Божието царство. Тя просто следва своя Господ и единственото ѝ желание е да служи на своя Господ и да му помага в трудната му мисия. Новозаветната жена няма нужда от обяснения, както Христовите ученици. Тя стремително израства духовно, защото е надарена с чиста душа и интелигентно сърце. И така, потопена в светлината на Христовите очи, евангелската жена сама преоткрива себе си. Нейното дълбоко покаяние е условие тя да преодолее бездната, която разделя греха от светостта."
Изложбата на Юлия Станкова е под наслов „Жените в Новия завет“. Можете да видите творбите в галерия "Възраждане" в Стария град в Пловдив до 31 август 2020 г.
"Библейската тематика е изключително широко разпространена в творбите на хиляди художници. Но цяла изложба, посветена на жените от Новия завет е нещо много специално и рядко. Особено когато авторът е жена – теолог. В тези картини няма нищо случайно. Женските образи, обстановката, предметите и детайлите, мъжете, Христос – всичко е символно, наситено с вяра, обрядност, мистичност; навсякъде витае силата на Божия син. Картините са като проповеди. Много от тях, като композиции и образно присъствие, са истински, силни живописни постижения. Иконното живописване на случваемостите свързват творбите с хилядолетните традиции на християнската църковна живопис. Но съвременните похвати в рисуването на авторката я определят по-близо до апокрифната стилистика. Изложбата стои здраво стъпила в съвремието ни и човек изведнъж става силно заинтригуван и съпричастен към многостранното присъствие на жената в историческата фактология на Новия завет." – казва галеристката Красимира Алексиева.
Снимки - галерия „Възраждане“В галерия "Прегърни ме" се състоя среща-разговор за последната книга на Албена Стамболова "Дневник на артиста". За романа говориха Лилия Трифонова, асистент в катедра История и Теория на литературата в Софийски университет и режисьорът Явор Гърдев. Водеща на вечерта беше писателката и преводачка Надежда Радулова, а актьорите Станка Калчева и Рашко..
"Никола Гюзелев – гласът, който вае живот в изкуството" е изложба в галерия "Средец" с творби на оперния бас и академичен художник, посветена на 10 години от неговата смърт. Изложбата е организирана от фондация "Никола Гюзелев", Биенале "Артемидия" - Рим, заедно с галерия "Средец" и с подкрепата на Министерството на културата на България...
В рубриката "Епизоди от живота" ви срещаме с писателката и журналистка Екатерина Костова, която разказва за своята нова поетична книга "Кръстопът на тишината". Представянето на книгата в София бележи важно събитие за авторката, която споделя, че тя вече е имала своя път в Пловдив. Екатерина Костова разсъждава върху въпроса дали тишината..
Снощи във фоайето на кино " Одеон " в чест на 100-годишнината от рождението на Любен Станев беше открита изложбата " Памет за Любен Станев. Литературно и филмово наследство " . Това е финалната "спирка" на изложбата след родния му Пловдив и Димитровград. Творчеството на Любен Станев е представено в пана с текстове, архивни кадри и..
"Ангелите на Златния град" се нарича книгата на Лидия Гълъбова в превод на чешки. Освен стихотворенията на поетесата книгата съдържа и кратката студия на преводача Марцел Черни, която включва български автори, писали за Прага. Чешкият българист и славист литературовед доц. д-р Марцел Черни е научен сътрудник в Секцията по история на славистиката и..
"Светлост" са трима приятели от Скопие, закърмени с музиката на Матс Густафсон , Петер Брьоцман , Кен Вандермарк , Sun Ra Arkestra , Орнет Колман и..
Националният дворец на децата отбелязва юбилейната 75-годишнина от създаването си с красив музикално-танцов спектакъл, в който участие ще вземат над 400..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg