Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерт за националния празник на Франция

Снимка: Фейсбук / ConcertdeParis

За единадесети път в подножието на Айфеловата кула, на Марсово поле се проведе Гала концерт посветен на националния ден на Франция 14 юли. Тази година събитието беше без публика, само беше излъчвано директно и беше осъществен запис, който в „Неделен следобед“ (на 16 август, от 14 часа) ще представим изцяло.

Младата южнокорейска диригентка Ън Сун Ким ще дирижира Националния оркестър на Франция, детския хор и хора на френското радио. От 2021 Ким ще бъде първата жена диригент избрана да оглави операта на Сан Франциско, където ще бъде пет години. Тя е и първата жена диригент застанала на пулта на операта в Хюстън. Добре позната е в много германски театри, сред които операта в Берлин.
За детския хор и за хора на френското радио това е първият концерт, в който участват от месец март, а от националния оркестър на Франция на сцената са само 65 музиканти.

Миналата година освен многохилядната публика изпълнила Марсово поле в центъра на Париж, концертът е бил гледан от 3 милиона зрители.


По традиция този концерт винаги започва с Унгарски марш от „Проклятието на Фауст“ на Ектор Берлиоз. След това на сцената се явяват един от най-големите звезди. Концертът откри Соня Йончева, която представи песен на Едит Пиаф и арията от „Ла Вали“ на Каталани. Ангажиментите на Соня Йончева през лятото са много престижни и сред тях е концертът „Завръщане“, който тя ще изнесе на Античния театър в Пловдив на 25 август под диригентството на Найден Тодоров.

Людовик Тезие изпълни песен на Шарл Азнавур и в дует с Бенжамен Бернайм – дует на Надир и Зурга от „Ловци на бисери“ на Бизе. В края на миналата година на сцената на Виенската държавна опера Людовик Тезие и Мария Принц изнесоха концерт с песни и арии. Заедно с немския тенор Йонас Кауфман Людовик Тезие направиха петиция за подкрепа на музикалното изкуство по света заради пандемичната обстановка и невъзможността да бъде упражнявана професията.

Изгряващата звезда на френската опера Бернайм представи и арията на Ромео от „Ромео и Жулиета“ на Гуно. В края на миналата година той представи своя първи самостоятелен диск, с някои от най-прочутите тенорови арии от опери на Варди, Доницети, Масне, Гуно и Чайковски.

За първи път пред парижката публика се яви младата певица Фатма Саид с песента „Момичетата от Кадикс“ на Лео Делиб по текст на Алфред дьо Мюсе и песен на Маринела от сарсуелата „Песен на забравата“ на Хосе Серано. През месец октомври ще излезе нейният първи диск наречен „Ел Нур – Светлина“, в който показва връзката между три различни култури – френската, испанската и египетската и колко общо имат най-вече с немската музика.


В концерта се включи и пианистката Хатия Бунятишвили с компилация от първа част и финала на първия концерт на Чайковски и с Адажио от 23 концерт на Моцарт.

Цигуларката Лиза Батиашвили представи „Градски спомени“ – музика на Чарли Чаплин от филмите му съпровождана на пиано от Франс Мишел. Цигулката, на която свири Лиза е Гуарнери дел Джезу от 1739 г. предоставена й от анонимен германски колекционер. Тя е омъжена за обоиста Франсоа Льольо. Тази пиеса е включена в диска на Лиза Батиашвили „Светлините на града“.

Аржентинската виолончелистка Сол Габета също свири за първи път на този концерт. Тя изпълни финала Алегро виваче от концерта в ре минор оп.35 на Едуард Лало. Тя свири на виолончело Джовани Батиста Гуарданини от 1759 г., живее в Швейцария и преподава в музикалната академия в Базел.

Тромпетистката Люсиен Рьонодан Вари имаше много ефектна изява с един аранжимент на Бил Елиът на „Чувствам се хубава“ от „Уестсайдска история“ на Ленард Бърнстейн. Както е много модерно в момента Люсиен излезе боса на сцената и имаше своя хореография, която изпълни по време на изпълнението си.

Самостоятелни номера имаха хорът на френското радио, който представи хора на евреите от операта „Набуко“ на Верди и хор от операта „Травиата“ на Верди. Освен с откриването националният оркестър на Франция изпълни и увертюра Егмон оп. 84 на Лудвиг ван Бетовен, както и встъпление към трето действие на „Кармен“ на Бизе.

Освен задължителна пиеса за начало, концертът има и такава за финал и това е Марсилезата създадена от Роже дьо Лил, превърнала се в национален химн на Франция. За да изпълни първия куплет беше поканена Анжелик Кижо, а след това към нея се присъединиха всички солисти, хоровете и оркестърът.

Всички солисти получиха статуетки направени във формата на цигулка изрисувани в различни цветове на които пише „Concert de Paris 2020“. Те са направени от Ришар Орленски.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вечер с вокалното майсторство на Райна Кабаиванска

В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен отпечатък с интерпретациите си на знакови образи от оперната литература. Дълбоките емоционални превъплъщения, които раздава от сцената намират отклик в уважението и любовта, които публиката ѝ..

публикувано на 21.12.24 в 07:55

"Франческа да Римини", опера в четири действия от Рикардо Дзандонай

Либрето: Тито Рикорди, по едноименната пиеса на Габриеле Д`Анунцио Действащи лица: • Франческа да Римини – сопран • Паоло – тенор • Джовани (Джанчиотто) – баритон • Малатестино – тенор • Остазио – бас • Самаритана – мецосопран • Бианкофорте – мецосопран • Смарагди – мецосопран • Адонела – сопран • Гарсенда • Алтикиара • Сер Толдо • Трубадур •..

публикувано на 20.12.24 в 15:10

"Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа, опера в четири действия

Музика: Франческо Чилеа По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве Либрето: Артуро Колаути Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано. Действащи лица: • Адриана Лекуврьор – сопран • Маурицио – тенор • Принц ди Буйон – бас • Принцеса ди Буйон – мецосопран • Мишоне – баритон • Кино – бас •..

публикувано на 19.12.24 в 13:25
Пол-Рони Ейнджъл

Рокендрол легендата Пол-Рони Ейнджъл за първи път в България

Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..

публикувано на 18.12.24 в 18:52
Владимир Кираджиев

Радиосимфониците изпращат 2024 година с музика на Гершуин

На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..

публикувано на 17.12.24 в 11:50