Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременното тълкуване на богатството на артефактите

Доц. Бони Петрунова: Иска ми се, който дойде на Калиакра, да не иска да си тръгне

Снимка: БГНЕС

"Археологията се състои от издирване, идентифициране и социализиране на предмети – и в тази последната част ние сме длъжници на хората." Това каза доц. Петрунова, директор на Националния исторически музей.

"Харесвам този модел – да се привличат народните предания и традиции, вярванията, т.е. как човекът подхожда във всекидневието си, ръководен от това, което мисли, от онова, което е възпитано в него, от културния модел и спрямо него как той се отнася към важните неща раждането, смъртта, битовите неуредици, как възприема живота..." – каза още доц. Петрунова, коментирайки думи на проф. Иван Венедиков от Златния фонд на БНР.

Тя разказа за непосредствената си работа по разкопките около нос Калиакра: "Иска ни се обектът да е такъв, че когато човек дойде, да не му се тръгва, да му се прииска да научи всичко онова, което ние, археолозите, сме научили.

Доц Петрунова разказва за съвременното тълкуване на богатството на артефактите по българските земи и значението им за съвременните хора, които трябва да знаят откъде са дошли или тръгнали предците им.

В този смисъл ценностите на една находка не се измерват (само) в каратите и ювелирната работа, вложена в направата ѝ, а с разказа си за това как са живели хората в далечни епохи, каква е била културата им, какво са мислели за себе си и света около себе си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04