Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел.
Вие сте не само изпълнител, но и учител и ментор на много млади музиканти. Как балансирате тези различни аспекти на вашата кариера?
- За професионален изпълнител, преподаването е много важно, защото можете да предадете опита си, особено върху репертоара, който свирите на концерт. Имате истинска представа къде са трудностите на произведението. Така че е важно учителят да даде този опит на учениците и да им даде също ентусиазма и любовта към музиката, не само техническите неща на инструмента. Също така, те могат да научат не само вашия успех, но и вашето разочарование, вашите съмнения и грешки през живота ви.
Кое според вас е най-голямото предизвикателство за младите флейтисти днес?
- Флейтата е прекрасна. Тя вече е навсякъде по света. Пазарът е доста пълен с добри флейтисти. Те просто идват от Китай, Япония, Корея, Африка. Прекрасни музиканти, инструменталисти. Сега с глобалната техническа информация е много лесно да поддържате връзка онлайн с целия свят. Казвам на младите флейтисти просто да вярват в това, което правят. Ако имат страст просто да я следват. Животът по някакъв начин ще им отговори коя е правилната посока.
Имали сте много концерти в България, но ще свирите със Софийската филхармония за първи път.
- Да, за първи път с Филхармонията и за първи път в зала България.
Какво ви вълнува най-много в това сътрудничество?
- Първо, запознанството с музикантите от Филхармоничния оркестър. Срещата с диригента Орхан Шаллъел, той идва от Турция и знам, че е известно име.
И да обменя с тях моята гледна точка или интерпретация. Също се вълнувам да се срещна с българската публика в тази красива зала, която обикновено е пълна с хора. Хора, които обичат музиката и се надявам да дойдат и на моя концерт.
Унгарската пасторална фантазия от Франц Доплер е любима пиеса за флейтистите. Каква е вашата лична връзка с това произведение?
- Не само не само за флейтистите. Тя е любима творба за много, много хора, които обичат музиката. Но разбира се, тъй като Доплер е флейтист, той знае как да напише композиция за флейта. И разбира се, като флейтист, това е една от пиесите, които имаме в репертоара, заедно с фантазията за Кармен. Тя също е репертоар за флейта, който е много известен. И двете произведения са много популярни. Предполагам, че много флейтисти ще бъдат в публиката и ще очакват трудните пасажи, само за да видят как се справям с тях.
Публиката ще чуе "Танц на комедиантите" от Сметана, Брилянтна фантазия по теми из "Кармен" на Бизе/Борн и Симфония №1 в сол минор на Чайковски. Как подхождате към тълкуването на толкова разнообразна програма?
- Просто ме е грижа за композитора, зад това стои намерение. И разбира се, когато дойде ред на Хабанера, трябва да помня, че има съблазнителна линия. И аз също се опитвам да съблазня публиката с тази песен. А Доплер носи различните цветове, тъмно и бяло, силно и тихо, опитвам се да направя различни нюанси.
Концертът "Майсторите на белкантото – Росини, Доницети и Белини" ще гостува в Самоков на 17 март в залата на Читалище-паметник "Отец Паисий" и в Ботевград на 18 март в залата на Народно читалище "Христо Ботев 1884". Оркестър "Митонисимо" заедно с четирима солисти – оперни певци, под диригентството на маестро Огнян Митонов, ще изпълнят оперни и..
На 23 март се навършват 100 години от рождението на любимия български тенор от втората половина на ХХ век – Никола Николов. В предаването на 15 март в негова чест ще прозвучат архивни записи на музика от Верди, Леонкавало и Росини. Ще чуете в цялост и прочутата опера "Турандот" от Джакомо Пучини в запис от 10 ноември 1965 г. със солистите, хора и..
Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока в концерта "Вивалди & Бах". В своята близо 35-годишна инициатива "Дебюти" ще се изяви младата фаготистка Розалия Ангелова. Концертмайстор ще бъде Елена Ганова. Ще звучат Концерт за фагот и струнен оркестър в ми бемол мажор от Антонио Вивалди и прочутият Бранденбургски концерт №3 сол мажор от Йохан..
16 март Свири Филхармонията на Германското радио Саарбрюкен-Кайзерслаутерн с диригент Петари Инкинен. 3.00 часа – Бела Барток (1881-1945), Концерт за пиано № 2 в Сол мажор, Sz. 95. Солист: Олли Мустонен (пиано). 3.31 часа – Традиционна стара унгарска мелодия – Никога не съм крал през живота си из сборника на Бела Барток "За децата", BB 53. Изпълнява..
"Аз не съм си поставял никакви граници. Просто написах музиката така, както я чувам, както я усещам. Тя е повлияна от моите преживявания, моето обучение, от комуникирането с музикантите през годините. Дадох свобода на моите идеи." – думи на младия тромбонист и композитор Иван Мелин, който в самото начало на 2025 година представи на концерти пред..
Изложба в памет на художника Здравко Батембергски, организирана от неговата внучка Ирена Милянкова, ще се открие тази вечер от 18:30 ч. на бул. "Черни..
Темата на редактора тази сутрин е "Стенопис в дивото" или THE RURAL MURALS PROJECT – независим проект на художника Кром Багелски, който той осъществява в..
На 23 март се навършват 100 години от рождението на любимия български тенор от втората половина на ХХ век – Никола Николов. В предаването на 15 март в негова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg