Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наближава първото издание на Българския гейминг маратон

БНР Новини
Снимка: Pexels

Българската гейминг индустрия е сред малкото сектори, които останаха незасегнати от ковид кризата. Дори напротив, отбелязва растеж. Няма спад и в производството на нови игри нито в национален, нито в глобален мащаб.

Гейминг индустрията е сред най-бързо развиващите се и разработващи новите технологии сфери. По иновативност тя си съперничи само с военно-промишления комплекс.

Още по-интригуващо е, че видеогрите се млада сфера, те се появиха преди  малко повече от 40 години. Днес броят на устройствата, на които може да се играе, расте. Практически всеки, който има телефон в джоба, може да играе. И ако преди 40 години броят на играещите по света се е измервал в хиляди, днес е милиарди.

Това прави от гейм индустрията истински културен феномен.
Игрите култивират лоялна аудитория.  Хората, които са играли през 90-те, играят и днес.

Гейм иднустрията се заражда в България преди двайсетина години, но наскоро български екип излезе на световната сцена с игра, която прави прочит на Троянската война. В момента тя е инсталирана на около 8 милиона компютъра по цял свят, т.е. 8 милиона души играят и използват културно-развлекателен продукт, произведен изцяло в България.

Геймърите са особено общество със свои йерархии, стурктури,специфичен жаргон, както и звезди - тъй нар. стриймъри - хора, които играят и коментират, излъчвайки на живо.

Първото издание на "Българският гейминг маратон" ще обедини родната гейминг общност в целодневно събитие на 30 август (неделя), което ще се проведе изцяло в интернет.
Събитието ще започне рано сутринта и ще включва над 100 часа видео стрийминг и турнири, представени от множество популярни и изгряващи личности и организации от растящата българска гейминг среда.

Чуйте разговора с Мартин Кадинов, съосновател на организаторите TDB Play и организатор на маратона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Лъв Четиринадесети

Светът се събуди с нов папа

Светът се събуди с новина, която ще остане в историята на Католическата църква – избран е нов папа и за първи път той е американец. Това е Робърт Франсис Превост, почетен архиепископ на Чиклайо, който прие папското име Лъв XIV . Специалният пратеник на Българското национално радио в Рим, Надежда Московска, предаде директно от Ватикана подробности..

обновено на 09.05.25 в 09:29

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10