Защо подкрепата за зависими в момента е извън рамките на държавната загриженост. Каква е съдбата на Центъра за работа със зависими? Какво се случи с новия Закон за социалните услуги? Юлия Георгиева, председател на УС на Центъра за хуманни политики, разказва в "Нашият ден":
"Дълго време работих в фондация "Инициатива за здраве" – най-старата и най-опитна организация, която работеше с хората, които употребяват наркотици, на терен. Което е изключително важно, защото загубата на контакт с тях прави така, че те потъват още по-дълбоко в престъпния свят. Важно е да има връзка с наркозависимите, докато употребяват наркотици, за да може те запазят връзка с нашия свят, да бъдет социално по-приемливи и да бъдат подкрепени в тяхната битка. За съжаление тази организация прекрати дейността си, защото остана без финансиране. И тези дейности, които са важни и за общественото здраве и за националната сигурност бяха прекратени."
Юлия Гергиева е доволна в контекста на Розовата къща, единствен за страната нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол, че най-после Законът за социалните услуги е влязъл в сила. "Прекрасно е, че законът беше приет, но той беше приет без нормативна рамка и ние чакаме изработването на нормативна рамка, за да може той реално да заработи. Без тази рамка няма път, по който да бъде обявено финансиране на подобни услуги."
Според Юлия Георгиева законът е добър и единствен проблем е изработването на нормативна рамка. Това вероятно ще отнеме някакво време.
"Оказа се, когато търсехме финансиране за Розовата къща, че никой никога не е искал пари от социалното министерство за тази група хора. Аз лично отчитам това като проблем в неправителствените организации, които работят в сферата и които до момента не са проявили инициативата. Вярвам, че ние трябва да проявяваме инициативата, а не да очакваме политиците да се сетят."
Георгиева изрази доволство от срещите в Агенцията за социално подпомагане и се надява на добро разрешение. "Това обаче няма да се случи тази година". Розовата къща се издържа само и единствено от дарения на хора в момента. "Знаете, че тези хора не са добре приети в нашето общество и техните проблеми не са добре артикулирани и разбрани."
Репресията и преследването на хората, които употребяват наркотици, не работи, смята Георгиева. Тя даде за пример Португалия, където са пренасочени голяма част от средствата за репресия за грижа. И употребата на на наркотици е намаляла драстично и хората бързо и лесно се връщат в социалната система.
Чуйте цялото интервю с Юлия Георгиева в звуковия файл.
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg