Каква икономическата есен очкава България? За очевидните недостатъци на програмите, за раздаването на пари като икономическа реакция, за това, че най-слабата в икономическо отношение страна в ЕС би трябвало да има най-високи темпове на развитие, за това как политическата обстановка влияе върху икономическите действия на управляващите и коя е графиката на възстановяване, от която трябва да се пазим най-много?
Анализ прави Атанас Пеканов, икономист в Австрийския институт за икономически изследвания, докторант и преподавател във Виенския икономически университет, в "Нашият ден":
"Малко по-добре се развиват неща през това лято, отколкото се очакваше. Но без съмнение ни предстои една тежка есен и зима. И преди да правим прогнози, трябва да видим къде се намираме в най-големия икономически шок на нашето време в глобален аспект. Рано е още, но дълбочината на загубите зависи от мерките, които се приемат и как действат страните, за да се предотвратят дългосрочни щети."
Къде се намира България икономически в момента
"С оглед на последните години, които бяха години на по-силна икономика в глобален аспект, у нас икономическият растеж не беше на нивото, на което трябваше да бъде. Правените внушения от сорта "Никога не сме били по-богати" са малко обидни за публиката от икономическа гледна точка. Виждаме едно изоставане от останалите страни в Източна Европа."
Пеканов цитира един анализ на проф. Пламен Ненов, където сме сравнени с една контролна страна, Румъния. В последните 10 години има едно значително изоставане. Това ни носи и по-малък капацитет да отговаряме на икономическите шокове днес."
Как да се стимулира икономиката
"Мерките, указани от международните институции, трябва да следват 3 критерия: да са квалифицирани, навременни и временни. Например точно в кризата стимулативната мярка не е да дадеш увеличение на пенсиите, а да дадеш помощ на тези, които са най-засегнати от икономическия шок, а виждаме, че това не се случва. Процентите са стряскаши – по-малко от 10% са се възползвали от правителствена помощ. Очевидно има някакви недостатъци в тези програми."
Да преодолееш всяка трудност – разговор за съчетанието на икономически познания с желанието да промениш живота на хората, които се нуждаят от водач през блатото на несъвършенствата.
Андрей Любенов, икономист и собственик на спортна зала, разказва как хобито се превръща в професия, как се изживява страхът от нови кризи и защо способността да променяме себе си физически може да ни отведе там, където искаме да бъдем.
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..
"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg