Как се опазва и управлява културното наследство в българската столица? Какво изгуби и спечели София като облик и послания през последните 30 години? За паметниците и проектите на съвремието в Деня на София говори в "Нашият ден" доц. д-р Тодор Чобанов, зам.-кмет по култура, образование, спорт и младежки дейности в Столичната община.
"Опазването на културното наследство трябва да бъде разбирано като мисия на цялото общество. То не е задача на един или друг чиновник, не е работа за една или друга администрация. Това е мисия, която самата история ни е дала и обхваща всички ни.
Голямата цел е да предадем на следващи поколения най-добрите произведения на изкуството и архитектурата, ценностите от миналото, в най-добър вид. Това е една историческа щафета, която се предава от поколение на поколение."
Доц. Чобанов посочи, че въпреки особената си историческа съдба българинът винаги е мислел отговорно за своето минало и старините си – един от първите закони за старините в Европа е у нас. "Нашите дядовци, строителите на съвременна България, са си давали сметка, че за да бъдем цивилизована държава и отговорно европейско общество, трябва да съхраняваме културното наследство."
Зам.-кметът подчерта, че е важно да сме отговорни и да си даваме сметка колко е трудна задачата да съхраним старините и да ги социализираме, така че да са достъпни. "Нашият град е много древен, наситен с различни старини от 7 хилядолетия назад. Трябва да си даваме сметка, че стъпваме върху хилядолетията."
За съхраняването на културните ценности, за археологическите проучвания, за знаковите проекти, за мрежата от музеи – чуйте още подробности в звуковия файл.
Томас Бернхард в цялото си творчество зашеметява и поляризира, предизвиква както възторг, така и покруса, както просветление, така и гняв. Наричан от международната литературна критика “екзистенциален клоун”, “зловещ пророк”, “иронично обсебен архангел”, “алпийски Бекет” и дори “пророк на безсмислието”, Томас Бернхард се изявява като един от най-яростните..
Какво искаме да кажем на половинката си, когато ѝ изпратим озверял скункс в кутия от телевизор? На какъв храст да се правим, в случай че попаднем в клетката на лъва? Объркват ли се сателитите на ЦРУ, ако носим шапки от фолио? Отговорите на тези, а и на други подобни въпроси, ще получите от самия Христо Гърбов тази неделя, 7-и март, от 20:30 ч., само..
След „Мигновения” – изложбата с широкоформатни фотографии на Златина Тодева, които предизвикват размисъл за любовта между началото и края на живота, Юлиян Табаков представя своя нов проект „Портрет на умиращ титан”. Изложбата проследява процеси в околната среда, породени от човешка намеса, чрез различни художествени произведения – фотографии, рисунки и..
Неиздавани досега у нас разкази на една от най-големите писателки на ХХ век Вирджиния Улф се появяват в сборник, наречен „Дневникът на госпожица Джоун Мартин и други неиздавани разкази“. Разказите, включени в изданието, са изключително разнообразни. Всеки следващ предизвиква у читателя учудване и възхита от виртуозността на Вирджиния Улф, която..
Класът на режисьора Надежда Косева представя късометражни филми на 25-ия София филм фест. “Киноклас – София през погледа на нейните млади” е школа, която възниква преди 3 години съвсем спонтанно. Тя събира гимназисти от различни райони на София и ги провокира да разкажат лични истории за своя град. Преминавайки през различни фази на обучение и..
Храната продължава да е огромен проблем за хората, но по друг начин. 4 март е Световен ден за борба със затлъстяването, което и в България се..
Кога за пръв път 3 март е обявен за празник – официален, а сетне и национален, какво реално се е случило на тази дата? В празничното издание в..
Европейската прокуратура е поискала допълнителна информация за част от българските кандидати за европейски делегирани прокурори , съобщават за БНР от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg