Спектакълът „Поразените“ е най-новото заглавие в афиша на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“. Сценичният вариант и постановката са на Стоян Радев Ге.К. по едноименната книга на Теодора Димова, обявена за българския роман на годината от Фонд „13 века България“. Книгата беше отличена с престижната награда сред шестте номинирани романа, издадени през 2019 година.
„Прочетох романа за една нощ и бях поразен, даже меко казано. Нямах търпение да съмне, да звънна на Теодора и да ѝ кажа, че искам да правя театрално представление. Защото още докато го четях, ми излизаха образи, конкретни лица и гласове на актриси за ролите. За първи път ми се случва такова нещо.
Мен винаги много са ме впечатлявали историите за силните хора. А особено когато става дума за силата на жените, това някак си ме спечелва винаги. Романът разказва за съдбите на три жени и едно дете. Съпрузите на жените са репресирани след 9.IX.1944 година – осъдени от Народния съд и убити. Смятам, че трябва да знаем през какво сме минали. Щем или не щем, волю или неволю, поражения ще нанасяме и ние, така, както са нанесени и на нас – дори и без да сме участвали в тези или онези събития. Затова е добре да се знае за тези събития, добре е да се помни, добре е да сме информирани, най-малко, през какво сме минали. Убеден съм, че представлението ни ще вълнува хората – така, както мен ме порази романът“, сподели в „Артефир“ режисьорът на спектакъла.
В представлението участват актрисите Веселина Михалкова, Даниела Викторова, Петя Ангелова и Полина Недкова. Музикалната среда е дело на Калин Николов.
Премиерата на „Поразените“ е на 2 октомври от 19 часа в залата на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg