„Булчинската рокля далеч не е само някаква метафора на женското, в какъвто и да е смисъл употребено това понятие, това е метафора изобщо за мечтата. За това, което искам да ми се случи и за това, което реално ми се случва. За това, че понякога нещата, които сърцето иска, е по-добре да не ти се случват, защото пък нещата, които разумът може да ти доведе, са далеч по-полезни и дълбоки за теб“, смята Мария Касимова-Моасе. Тя е една от 44-те авторки в новия сборник „Моята булчинска рокля“, в който жените разказват своите истински истории. Съставител е Жанина Драгостинова.
Всяка една от дамите споделя преживяванията си, до които булчинските им рокли са ги отведели. За Мария Касимова-Моасе тази рокля е именно това – едно истинско преживяване. На нея то ѝ се е случило не един, а два пъти. Първият път роклята ѝ е била бяла и чиста като нея – 23-годишната млада булка, която все още мечтае себе си. Вторият път роклята вече е говорила за една осъзната, напълно приела себе си жена. По-малко бъбрива и изчистена от несигурност и ненужни очаквания.
„Нека да гледаме на булчинската рокля не като на някаква брошка, окичила женствеността, по принцип тя е и това, но тя е и много по-широк символ. Нещо като белия гълъб, нещо като слънцето, като синьото небе. Ето такъв много мащабен символ“, каза в „Какво се случва“ Мария Касимова.
Според нея книгата „Моята булчинска рокля“ ще даде „един много неочакван поглед зад, отвъд, под, над и отстрани на булчинската рокля“, която обикновено се възприема като нещо много романтично, граничещо почти с кича и лигавщината. Авторката смята, че сборникът би бил подходящо четиво и за мъжете.
Книгата ще бъде представена на 7 октомври от 19:00 часа в Литературен клуб „Перото“.
За ритуала, който булчинската рокля крие, за мечтата един ден самата тя да подреди булчинските рокли на своите две дъщери, за спомените, до които ни отвеждат съкровените дни и за момичето, което превръща представата за себе си в реалност Мария Касимова-Моасе разказва в звуковия файл.
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...
Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с...
Има подобна максима сред лекарите, която е силно подкрепена от гастроентеролозите. Именно специалистът в тази област д-р Иван Лютаков представи в поредния..
Филм за самотата и за това как хората се справят с нея дори когато не са физически сами. Филм за търсенето на близост, за появата на любовта и нейното..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg