Световноизвестният японски дизайнер Кензо Такада почина на 4 октомври в Париж вследствие на усложнения от Covid-19. Кензо беше на 81 години. Той не само проправи пътя на японските дизайнери в голямата мода, но и повлия поколения модисти.
Кензо обогатява и неимоверно разширява разбирането за парижка мода. Пристига в Париж като млад дизайнер от Токио през 1964 г., донасяйки със себе си вкуса и традициите на Япония, и разширява хоризонта на френския моден свят. Той е сред първите студенти на токийския моден колеж "Бунка" и в края на 50-те се насочва към пищното, експериментално използване на обеми, принтове и цветове, което руши конвенциите на мъжкото и дамско облекло за времето си.
Като безпаричен млад дизайнер през 70-те години, Кензо избаротва първата си колекция от достъпни материали, които може да си позволи – парчета евтин плат, купени от пазарите на Монмартър. Смесвайки тези материи, той създава пачуърк от флорални принтове, райета, карета и графики, и това смесване остава неговата запазена марка.
Еклектичната му, рушаща правилата, естетика уцелва точния момент и скоро започва да се копира масово.
Към средата на 70-те колекциите му се превръщат в събития, почитателите му се тълпят по няколко часа преди отваряне, за да си осигурят достъп до подиума. Сред известните му клиентки са Бианка Джагър и Катрин Деньов.
Успехът на Кензо в Париж отваря пътя на следващите японски дизайнери, чието влияние върху модата се усеща отчетливо в последния половин век. Исей Мияке и Кансай Ямямото стъпват по вече утъпкания от Кензо път. Сред по-младото поколение, влиянието на Кензо личи в работите на Дрийс Ван Нотен и Марк Джейкъбс.
Кензо продава бранда си на групата LVMH през 1993 г. От 2019 дизайнер на "Кензо" е Фелипе Оливиера Баптиста, който преди няколко дни представи последната колекция на модната марка "Кензо".
По материали от Guardian и BBC
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg