На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации.
Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма, включваща презентации, доклади и дискусии на преподаватели и учени от различни висши и средни училища, социални и културни институции от цялата страна, представиха различни подходи и опит за търсене, разпознаване и стимулиране на творчеството и иновацията в най-разнообразни сфери на познание и дейност – от спорта до изкуствения интелект.
В рубриката "Всичко за образованието" гл.ас. д-р Деница Хинкова от Философския факултет на Софийския университет, член на организационния екип, направи кратка равносметка от конференцията.
"Най-дълбоката мотивация на всичко, което правим, са ценностите. Ценностите също така са важни за нас, защото те са ядрото на нашата личностна идентичност и също така това, което ни обединява като общности, т.е., ако можем да говорим за нещо като общностна идентичност, тя също се гради на някакъв тип споделяне на определени ценности. И в този смисъл връзката между ценностите и иновациите е съвсем директна, защото ако ние изповядваме и реализираме в действията си ценности, които са насърчаващи иновацията, създаваме добри условия, благоприятна почва те да израснат и да се случат.", поясни д-р Варджийска.
"Съдържанието на самата иновация е в някакъв смисъл подчинен момент. Преди да се случи самото иновативно действие или да имаме някаква творческа идея, която да бъде реализирана и въведена в практиката, ние имаме един определен тип на мислене и това е творческото мислене и точно тези процеси са нещо като ядрото или общата основа на всякакъв тип творчески действия и иновации, независимо от съдържателната област, където те се случват…"
"Като преподаватели ние имаме нашата професионална отговорност, независимо дали сме във висшите училища или в средните и по-надолу, да създаваме такива условия, които да бъдат благоприятни за иновациите и за творчеството както нашите собствени открития, така, разбира се, да насърчаваме младите хора и децата да правят техните открития.", каза д-р Евелина Варджийска.
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg