Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ириней Константинов:

Театърът трябва да застане в цялата си стойност точно когато има страхове

Ириней Константинов
Снимка: БГНЕС

Какво предлага театърът на своите зрители през новия сезон 2020-2021 в условията на пандемия. За страха – страх у актьорите от евентуални празни и ли полупразни зали, страх у зрителите, когато вместо с усмивка – на входа на театрите ги посрещат с термометър и дезинфектант.

Директорът на Театър "София" Ириней Константинов коментира  в "Нашият ден" идването на новия театрален сезон:

"Кашонът" на Клеман Мишел

"Тази пиеса отдавна седи в чекмеджето ми и все посягах към нея и отлагах във времето. Тя е написана много сръчно, написана е за забавление. Това е пиеса за това как едни млади хора могат много бързо да се преустройват – както битово, така и в отношенията по между си, в създаването на нови връзки. Т.е. бързото превключване, адекватно на динамиката на живота – направено в прекрасни ситуации, които будят смях у зрителите. Режисьорът Калин Ангелов успя с една хубава импровизация да се поднася този текст".

Оптимизмът на директора

"Преди няколко вечери бях на няколко представления, срещнах се и с колеги... картината ми се стори доста тъжна. Видях страх в очите на колегите, видях страх за работата, страх за това, че театърът може да се превърне в някакво маргинално изкуство, изчезващо, ненужно... видях страх от невъзможността актьорът да твори. Без да има срещите си с публиката, той просто вегетира, загива, той е инструмент, на който не се свири. И това е нещото, което притеснява цялото съсловие. Плюс, разбира се, финансово-икономическите параметри, които никак не са маловажни".

Възможните решения

"Всичко е свързано – държавата трябва да помогне на директори, директорите трябва да помогнат на театрите си. Това се отнася до държавните театри. Онази голяма част от съсловието, което е на свободна практика и което няма тези регулярни доходи и регулярни изяви, е в един нонсенс. Виждам, че колегите започват да търсят нови форми и възможности".

Има ли опасност от маргинализиране на изкуството

"Театърът трябва да застане в цялата си стойност, с цялата си позиция, с цялата си истинност точно в този момент, когато има тези страхове, когато има това напрежение. Да се появят картини, които да докажат, че има смисъл от това театърът да бъде жив".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55
Хелиана Стоичкова и Емил Янев

Слънцето ще продължи да изгрява

В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..

публикувано на 21.02.25 в 17:05

Тетралогията на Талев

Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..

публикувано на 21.02.25 в 15:45