Николай Стайков, разследващ журналист и съосновател на Антикорупционен фонд (АКФ) разказва в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ за опита му в използването на Закона за достъп до обществена информация във водещи негови журналистически разследвания.
Прокуратурата все още ме охранява
„Това, което ние искаме от прокуратурата и сме го искали официално с писма, е да се разследват извършителите на въпросните телефонни заплахи, които получихме по време на разследването „Осемте джуджета“ и да се разследва кой е зад тях, но за съжаление, това не се случи. Тоест, продължаваме да сме в абсурдната ситуация, от една страна, прокуратурата да ги намира за незначителни, за да не ги разследва, а от друга страна, да ми назначава охрана. Което е абсурдно и според мен така затвърждава хипотезите, че зад въпросните заплахи има високопоставени хора, които са под някаква форма на прокурорски чадър. Явно има откровено нежелание да се разследва, както и нежелание за изпълняване на обещанията, които са поели определени министри. Дори и вицепремиерът, наблюдаващ Министерство на вътрешните работи, Каракачанов пое по случая ангажимент да разкрие информация, обеща, че ще има проверка защо ресторантът „Осемте джуджета“ е бил охраняван денонощно от полицията, но такава проверка не е обявена публично."
Законът за достъп до информация
„За съжаление, виждаме едно барикадиране на институциите по отношение на даването на информация на журналистите и тогава ни остава само Законът за достъп до информация, който е един силов метод, при положение че нито един от другите методи не работи. Знаете, че нормалната работа на журналисти с институции, това е да бъдат изпратени въпроси и да се получи официален отговор. И от това зависи бързината, с която един журналист ще си свърши работата, което е много важно в наши дни. И затова масовият отказ на институциите да дават отговори при зададени въпроси, особено неудобни, се отразява и на работата на журналистите. Тогава идва на помощ Законът за достъп до информация и затова го наричам силов метод.
За съжаление обаче, това не означава само две седмици забавяне, какъвто е законовият срок за получаване на информация. Много често, за да се получи информацията, ако институциите не желаят да я предоставят, трябва да се ходи на дело. Което пък означава саботаж на журналистическото разследване, защото, ако то се появи, след половин или една година, след като мине делото, то много често губи своята актуалност. И пак да кажа, че това не е нормалният начин на работа между журналисти и институции. Би трябвало в търсенето на истината и справедливостта журналистите, гражданите и институциите да са от едната страна на барикадата, но много често се оказва, че не са.“
Често законът е формален
„Ще дам един пример, в който правихме разследване на едни ремонти на пътища. Беше ни даден достъп до документи по Закона за достъп на информацията, но какво се оказа – че имаме два часа, за да разгледаме около двадесет папки с няколко хиляди страници, но нямахме право да си водим записки или да снимаме. До нас седеше служител, който следеше да не препишем нещо от тези двадесет папки. Можехме само да ги гледаме като някакво художествено четиво, което е абсурдно, но се оказа законно. Това е само един пример за формалистично изпълнение на Закона за достъп до информацията – уж са ни дали информацията, но всъщност ние нямаме достъп до нея, защото как се запомнят двадесет хиляди страници?“
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg