Трудностите в работата на турските журналисти в Турция и извън нея, както и комюникето на МВнР, публикувано от „Nordic Monitor“ по повод шпионската кампания срещу учители, журналисти и критици на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Тайфур Хюсеин, журналистът от „Obzornews.bg“.
Как комюникето надгражда тревогата за турските журналисти
„За съжаление, повод за тревога винаги е имало, когато става дума за отношението на турските власти към журналистите. Но поводите за тревога, както и натискът се засилиха много след идването на Ердоган на власт. От 106-о Турция падна до 154-то място в класацията на „Репортери без граница“. Поводът за тревога, както и информацията, най-често идва от колеги в изгнание, които са успели по някакъв начин да избягат от режима на Ердоган. Те все още са „трън в очите“ на управляващите в Турция, най-вече защото режимът няма лостове, с които да ги накара да замъчат. Погледнато от дистанция, ясно се вижда, че за да се изгради един такъв режим, е необходимо първо да бъдат заглушени критичните гласове на журналистите.
Днес репресивният апарат на Ердоган действа много систематично и извън Турция, ето, един от колегите ни, турци, който работи за „Nordic Monitor“, беше съвсем наскоро нападнат в Швеция и това не е единичен акт. Много интелектуалци, учители, журналисти биват отвличани, пребивани или нападани с цел сплашване и извън пределите на Турция. Турски журналисти-изгнаници винаги е имало, но те се увеличиха многократно след опита за преврат през 2016-а. Разликата обаче е, че днес с помощта на социалните мрежи техните гласове все по-трудно могат да бъдат накарани да замъчат.“
Дългата ръка след закриването на в. „Заман“
„След като българското издание на в. „Заман“, за който аз работех, беше закрито, дългата ръка на режима стигна и до мен. Най-често през заплахи към мен и семейството ми с помощта на тролове в социалните мрежи. Тези тролове се контролират от режима в Турция и ние бяхме тяхна мишена. Не трябва да се забравя, че всеки опозиционер в Турция, независимо от народността му, където и да се намира по света, щом критикува режима на Ердоган, бива отъждествяван като терорист.
Колегите ни, които живеят извън Турция, също се притесняват, защото нямат съмнение, че определени турски дипломати извършват шпионаж спрямо тях. Защото дори външният министър на Турция наскоро каза, че това е задължение на турските дипломати извън Турция – да шпионират, и шпионажът не е само спрямо турски граждани! От гледна точка на режима в това няма нищо притеснително. Колегите ни се притесняват много и за близките си, които все още живеят в Турция, защото нямат представа какво може да им се случи там. Дори и след този наш разговор не е ясно в какви списъци ще вляза самият аз, но доказателствата за това ще се появят чак след някоя и друга година. Но това няма да ме спре да търся свободата.“
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg