Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знакова изложба: ХХ век

Николай Николов-Зиков в галерия „Средец“

„След утре“, картина от Николай Николов-Зиков
Снимка: mc.government.bg

Галерия „Средец“ на Министерството на културата представя една експозиция, която може да се нарече знаменателна и знакова за българското изобразително изкуство. Това е изложбата на художника Николай Николов-Зиков, юбилейна, защото отбелязва и неговата 75-годишнина. Може да бъде видяна до 20 октомври 2020 г.

Заглавието е също знаково: ХХ век, защото посланията и естетиката на тези близо 50 картини се оказват изпреварили времето си и днес звучат актуално и модерно. Насочени срещу естетиката на тоталитарния режим, творбите на Зиков не са допускани до участия в изложби, той е бил абсолютно забраняван на нашата художествена сцена. Експозицията включва картини от 80-те години насам, портрети, рисунки, абстрактни композиции, но най-силни са тези – с лек сюрреалистичен нюанс, които разкриват самодържавието, тоталитарния режим, липсата на свобода в художествения изказ. Затова през 80-те години Николай Николов-Зиков се насочва към монументалните изкуства – металопластики, мозайки, фрески, сред които са три мозайки и металопластика в зали на стадион „Георги Аспарухов“. Основание за това му дава, че е завършил „Декоративно-монументална живопис“ в Художествената академия.

„Показвам първия период от моето творчество, защото не мога да смесвам тогавашните картини с днешните, които правя в момента. Това са моите усещания за XX век.“ – сподели Николай Николов-Зиков. За да почетат юбиляра, галерията бе изпълнена до краен предел. 

Чуйте в звуковия файл как минути преди откриването на изложбата си „ХХ век“ в зала „Средец“ представя нещата си художникът.


На откриването бе представен и луксозен каталог за Николай Николов-Зиков с аналитичен текст за неговия път в изкуството, с уводни текстове на д-р Галина Декова – „Срещу каноните на социалистическия реализъм“ и от д-р Петър Николов-Зиков – „Балада за Николай Зиков“. Съставител и цялостен оформител на изданието, с повече от 100 илюстрации е Людмил Веселинов – „Този каталог, не просто представя настоящата изложба, а да разкаже за онзи период, за онова време и даде в максимална пълнота творчеството на Зиков. Да реставрираш едно произведение на изкуството, една скулптура, една сграда не е лесно, но да реставрираш памет е възможно най-сложно. През книгата се надявам да сме успели да реставрираме тази памет за периода за отхвърлените, за изолираните художници и за автора Николай Николов-Зиков. Изложбата през образната символика дава представа за XX век.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40