Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знакова изложба: ХХ век

Николай Николов-Зиков в галерия „Средец“

„След утре“, картина от Николай Николов-Зиков
Снимка: mc.government.bg

Галерия „Средец“ на Министерството на културата представя една експозиция, която може да се нарече знаменателна и знакова за българското изобразително изкуство. Това е изложбата на художника Николай Николов-Зиков, юбилейна, защото отбелязва и неговата 75-годишнина. Може да бъде видяна до 20 октомври 2020 г.

Заглавието е също знаково: ХХ век, защото посланията и естетиката на тези близо 50 картини се оказват изпреварили времето си и днес звучат актуално и модерно. Насочени срещу естетиката на тоталитарния режим, творбите на Зиков не са допускани до участия в изложби, той е бил абсолютно забраняван на нашата художествена сцена. Експозицията включва картини от 80-те години насам, портрети, рисунки, абстрактни композиции, но най-силни са тези – с лек сюрреалистичен нюанс, които разкриват самодържавието, тоталитарния режим, липсата на свобода в художествения изказ. Затова през 80-те години Николай Николов-Зиков се насочва към монументалните изкуства – металопластики, мозайки, фрески, сред които са три мозайки и металопластика в зали на стадион „Георги Аспарухов“. Основание за това му дава, че е завършил „Декоративно-монументална живопис“ в Художествената академия.

„Показвам първия период от моето творчество, защото не мога да смесвам тогавашните картини с днешните, които правя в момента. Това са моите усещания за XX век.“ – сподели Николай Николов-Зиков. За да почетат юбиляра, галерията бе изпълнена до краен предел. 

Чуйте в звуковия файл как минути преди откриването на изложбата си „ХХ век“ в зала „Средец“ представя нещата си художникът.


На откриването бе представен и луксозен каталог за Николай Николов-Зиков с аналитичен текст за неговия път в изкуството, с уводни текстове на д-р Галина Декова – „Срещу каноните на социалистическия реализъм“ и от д-р Петър Николов-Зиков – „Балада за Николай Зиков“. Съставител и цялостен оформител на изданието, с повече от 100 илюстрации е Людмил Веселинов – „Този каталог, не просто представя настоящата изложба, а да разкаже за онзи период, за онова време и даде в максимална пълнота творчеството на Зиков. Да реставрираш едно произведение на изкуството, една скулптура, една сграда не е лесно, но да реставрираш памет е възможно най-сложно. През книгата се надявам да сме успели да реставрираме тази памет за периода за отхвърлените, за изолираните художници и за автора Николай Николов-Зиков. Изложбата през образната символика дава представа за XX век.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55