Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира обследване на Паметника на Свободата на връх Шипка

Снимка: БГНЕС

Паметникът на Свободата на връх Шипка се нуждае от стабилна консервационно-реставрационна намеса, категоричен е д-р Чавдар Ангелов, директор на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. В последните три години от музея работим за изработването на необходимите документи, за да бъде възложено изпълнението на този дълго чакан ремонт, който не е правен от близо 40 години, съобщи за БНР експертът.

В края на 2017 година става ясно, че Паметникът на Свободата на връх Шипка не е отразен на кадастралната карта. Налага се пълно заснемане на района. Следващата стъпка е издаването на Акт за публична държавна собственост, с какъвто паметникът не разполага от момента на своето построяване.

"Получихме Акта през 2018 година – уточнява д-р Чавдар Ангелов – и това ни развърза ръцете да стартираме дейностите. Изготвен е технически паспорт на обекта и задание за проектиране и предварително проучване на състоянието на паметника. Като първа крачка на този етап предстои възлагането на извършването на обследване и изработването на самия проект за реставрация и консервация."

"Паметникът е в тежко състояние, но конструктивно здрав – уточнява д-р Ангелов. – Основният проблем са материалите и тежките метеорологични условия в района на билото на Стара планина. Облицовъчният камък е водопропусклив и фугиращата смес е силно компрометирана с времето, а и не е била изпълнявана по съответните технологии. Голямата задача на проекта е да се спре именно проникването на влага в самия паметник."

Посетителите на паметника от май т.г. виждат временната предпазна ограда, която ограничава посещенията в определени зони. Дали ще бъде ограничен достъпът до него – изцяло или частично, ще бъде решено след обследването. Работи се усилено и основните затруднения не са толкова финансови, а ограниченото време за работа през годината. Температурните амплитуди са огромни, а през зимата дейностите са невъзможни.

Какво предстои за Паметника на Свободата на връх Шипка и кога ще бъде завършена реконструкцията и консервацията му – чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08