Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето на кинофестивалите

Снимка: Pxhere

Забраните да се събират много хора на едно място, което е неизбежно за кинофестивалите, доведоха до отмяната на редица прояви по света и у нас. Първа жертва беше документалният фестивал през март в Солун.

От спирането на американския фест South by Southwest в Остин, Тексас, пострада и... българското кино. "Котка в стената" очакваше срещата си с американската публика именно на този фестивал. 

Най-тъжната вест за родните киномани беше отлагането на "София филм фест". Най-голямото киносъбитие у нас трябваше да се открие за 24-та поредна година на 12 март. Първите случаи на коронавирус в България дойдоха, след като вече бяха започнали предварителните му паралелни програми в Дома на киното. 

Проф. Дина ЙордановаПоканени бяха гости от цял свят, планирани бяха прожекции на над 200 филма, продаваха се билети. Той за наша радост се проведе сега. 

Спрян беше и основаният от Робърт де Ниро фестивал "Трайбека" в Ню Йорк през април.

Чуйте разговора с проф. Дина Йорданова за кинофестивалите по време на пандемия, за последствията на Covid-19 върху киноиндустрията и за бъдещето развитие на киното.


Професор Дина Йорданова е създател на програма по филмови изследвания в Университета на Сейнт Андрюс в Шотландия, където преподава. Специалист е по киното в Източна Европа. Тя пътува по света, посещава кинофестивали и изнася лекции в различни университети. Казва, че е професор по глобално кино.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30