Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В образованието няма минало свършено

Снимка: pixabay.com

Доколко ориентирано към бъдещето е българското образование и как му повлияха пандемията и дигитализирането?

"Навлизането на технологиите не е цел, то е средство за постигане на качество в образованието – е изтъквал неведнъж Явор Джонев Председател на фондация за образователна трансформация transform.bg.

Няма как обаче дигитализирането да промени нещо съществено, ако ние не променим начина на учене и отношението към ученето – изтъкна Джонев в "Нашият ден". –

Не е достатъчно да подобрим обучението по традиционните предмети, а да поставим нови образователни цели. Защото децата ни ще се изправят пред напълно нови ситуации и трябва да ги учим как да се справят с непознати предизвикателства. 

Необходимо е да ги образоваме и в други насоки, а именно: да могат да общуват помежду си, да могат да решават конфликти, да изграждат приятелства, да могат да се разбират помежду си.

Да са добри хора. Да са добри мислители, да мислят не само логически, но и творчески. Да могат да учат, защото бъдещето изисква те непрекъснато да научават нови неща и да отучват стари неща.

Да могат да представят идеите си добре, структурирано и художествено."

"Отново трябва да поставим въпроса за ролята на училището – дали да обучава или и да възпитава?

По всичко личи, че трябва и да възпитава, няма как иначе да изгради знания и умения. Най-сетне то трябва да даде на децата свобода и отговорност." – подчерта Явор Джонев.

"Като се каже свобода, често се възприема като свободия, като всеки да прави каквото си иска, но не е така – свободата върви с отговорността. Свободата е избор и понасяне на последиците от този избор.

Не на последно място, трябва да се промени ролята на родителя, защото той е интегрална част от процеса на обучение, а не клиент, който ни дава детето си."

Чуйте целия разговор с Явор Джонев за целите, приоритетите и необходимите стъпки, които трябва да извърви училището по пътя на образователната си трансформация.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05