Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: В основата е липсата на прозрачност в енергетиката

Белене
Снимка: БНР

Корупцията е огромен проблем и тя е много видима в енергетиката. В основата е липсата на прозрачност в енергетиката. Това всъщност е ролята на БЕХ, който трябва да бъде закрит – още от 2009 година настояваме за това. БЕХ е една куха структура, която е създадена, за да прикрива корупцията в енергетикатаТова каза Тодор Тодоров, представител на гражданската организация „За Земята“, в "Нашият ден": 

"Излизат някои неща. Като почнем от ТЕЦ "Варна", Студения резерв, Бобов дол... Правителството реагира панически в нарушение на закона, като прекрати договори, които е подписало. Корупцията е огромен проблем в енергетиката – като погледнем АЕЦ "Белене", където няма централа и няма и да има, или преименувания Турски поток – корупцията е много видима в енергетиката, но си затварят очите с години, защото става въпрос за частни интереси и политически интереси. Също така говорим за раздут щат в държавните мини и централи, осигуряване на гласове – корпоративен вот по време на избори от съответните олигарси... Това е решим проблем. Просто трява политическа воля." 

Кой се страхува от Зелената сделка

"Трябва да говорим за конкретни стъпки, които трябва да предприемат политиците. Това, което изключително пречи, и кара Зелената сделка да бъде приета като пречка, а не като възможност за България, е, че във всичките съвети, които правителството свиква, за да обсъжда важни енергийни проблеми – като НСТС, като Икономически и социален съвет, като най-новия Консултативен съвет за Зелената сделка – в тях няма представители на неправителствения сектор, на иновативния и на зеления бизнес. Има представители на синдикатите, които, по техни оптимистични данни, представляват около 25% от работещите. Много малка част от бизнеса е представен. По тази причина решенията, които се вземат, са абсолютно нелегитимни. От там идва и впечатлението, че Зелената сделка е нещо, наложено от Брюксел, а не една възможност за развитие, и то за бързо развитие. За наваксване на технологичното изоставане на България. Това е много сериозен проблем, защото за първи път в човешката история може да се направи индустриална трансформация с осигурени средства – средствата от многогодишната финансова рамка на ЕС – и ние трябва да се възползваме."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Славчо Нейков: Енергийната политика не е монопол на държавните институции

Корупцията като пречка пред енергийното бъдеще на България – за това колко важно е в какво общество бъдещето търси своето място и за възможната справедливост на енергийния преход. В първия ден на конференцията, която ни показва електрификацията като..

публикувано на 15.10.20 в 11:11
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница,..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ..

публикувано на 17.02.25 в 09:00