Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарите в Благоевград сигнализират, че кризата с коронавируса се задълбочава

Снимка: Pixabay

Могат ли областите, които попаднаха в червената зона на опасност от зараза с коронавирус да се справят със ситуацията сами и без драстична промяна в мерките? Как реагираха хората на призива на министър Костадин Ангелов да не се пътува в тези райони? Репортаж на кореспондента на БНР Кети Тренчева:

Втори месец Благоевград е една от областите с най-много заразени с коронавирус хора. От десет дни лекарите в болниците дават сигнал, че кризата се задълбочава. 

Началото на поредната вълна в страната ни беше изречена като прогноза от благоевградски професор, само че не по медицина, а по макроикономика. Без да са професори, лекарите от Covid отделенията на болниците дават сигнал, че кризата се задълбочава. Д-р Румен Кондев: "И сме почти вече на прага на възможностите си за приемане на болни, но, ако трябва, ще настаняваме и по двама-трима в стая. На всички е ясно, че не достигат лекари и медицински сестри. Няма да можем да поемем всички болни. Общинските болници са натоварени – и в Разлог, и в Гоце Делев, и в Сандански... много пациенти идват от там. Нямаме възможност да поемем всички Да разкриват допълнителни легла, но болните, които са от района, да се лекуват там."

Последва онлайн заседание на Областния кризисен щаб с участието на контролните институции и кметовете на общини, които набелязаха същите мерки, както и на национално ниво. С уговорката, че ако няма ефект, ще се възползват максимално от регионалния принцип на взимане на решения и ще наложат повече рестрикции. Д-р Калоянов, директор на РЗИ-Благоевград:

"Засилени проверки на територията на всяка община. Ние също извършваме тези проверки ежедневно. Ще окажем физическа и методична помощ на колегите от общините на територията на област Благоевград, има присъствие от колегите от Областна полиция за съдействие, както и колегите от Агенция по безопасност на храните също ще бъдат включени за проверка на обектите за хранене. Ще има също така и нощни проверки по заведенията. Това е желание от страна на кметовете, които също констатират, че масово не се спазват мерките – носене на маски, дистанция и т.н."

Вчера обаче за броени часове темата Covid се нажежи до червено. Не само, че областта беше поставена в най-рисковата зона, но и областният център се оказа отново с клъстерно огнище. Голяма част от екипа на прочутия ансамбъл Пирин се оказа с Covid:

На пресконференция кметът Румен Томов не скри притеснението си:

"Ще набележим допълнителни мерки, дано се справим. Не знам как ще се справим, да ви кажа честно, притеснен съм..."

Общините се чувстват пренебрегнати от помощта на държавата, обвини благоевградския кмет:

"До момента Община Благоевград е изразходила около 340 000 лева за противоепидемични мерки. До този момент сме получили от държавата 10 литра спирт за тези месеци. А ние, кметовете на общини в цялата държава, сме може би на най-първата линия, защото ние сме сред хората. Така че – хубавао е държавата да мисли за болници, национални политики и т.н., но е крайно време да се обърне и към общините, за да им съдейства с всичко, с което може."

Лично аз не забелязах всичко това да доведе до по-адекватни мерки на институциите, нито пък до по-голяма дисциплина на обществото в спазването на мерките. Въпреки денонощните проверки. Да не забравяме, че въпреки участието на полиция, служители на БАБХ и общински експерти, основните контролни функции са на хората от РЗИ. Ако някой не е разбрал, те проследяват и носят отговорност за пътя на всеки заразен, издирването на контактни лица, поставянето им под карантина, проверяват спазването на мерките навсякъде, постоянно контролират транспортния поток на четири граници, дават предписания, пишат справки и доклади. Освен всичките им останали функции извън Covid. Не казвам това, за да ги защитя, а за да е ясно, че нещата може и да излязат от контрол.

Единственото изключение от червената зона, поне към момента, е образователната сфера. Едва процент и половина от учениците в благоевградска област са поставени под карантина, като малка част от тях са заразени с Covid. Около 30 са учителите дали положителна проба:

Каза Методи Попов от РУО. И въпреки че не е въведен като задължителна мярка, апелът му е логичен:

"Трябва наистина от училище – вкъщи! И по-малко навън и контакти млади с възрастни. Апелираме към това!"



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката „Време за наука“ на предаването "Нашият ден", Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18