Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творби на големия Зураб Церетели у нас

Аз имам една любов и това е изкуството

Столичната галерия „Графикарт“ показва от 19-и октомври изложба на грузинския художник Зураб Церетели, чиито над 5000 внушителни творби могат да се видят в Русия, САЩ, Обединеното кралство, Израел, Испания, Бразилия, Франция, Тайланд, Япония, Беларус, Литва, Грузия.

В България негова творба може да се види в „Двора на кирилицата“ в Плиска.

Известни творби на Зураб Церетели са:

Храмът „Христос Спасител“ в Москва – третата най-висока православна църква в света, паметникът на Петър Първи в Москва – един от най-високите паметници в света, "Доброто побеждава злото" (статуя пред сградата на ООН, Ню Йорк), 175-тонната „Сълза на скръбта“ в град Байрон, САЩ – в памет на загиналите при атентатите на 11 септември 2001 г., паметникът на Николай Гогол в Рим и стотици други.

Зураб Церетели е президент Руската академия на изкуствата и създава първия държавен Музей за съвременно изкуство в Москва, на който става и първи директор. Зураб Церетели е посланик на добра воля на ЮНЕСКО от 1996 г. и Кавалер на ордена на Почетния легион на Франция. През 2012 г. именитият художник основава Музея за модерно изкуство в родния си град Тбилиси.

Куратор и организатор на изложбата в София е Стефан Стоянов, който представлява Зураб Церетели в Европа и в Америка.

„Зураб Церетели е потомък на известния грузинския княз Алексей Церетели, който е помагал на България по време на Руско-турската война. Макар и на 86 години, Зураб непрекъснато работи, смята за изгубен всеки ден, в който не е рисувал. През 1964 г. отива в Париж на специализация, където се сближава с Марк Шагал и Пабло Пикасо.“ – разказва Стефан Стоянов.

През 1978 и 1979 г. Зураб Церетели специализира и преподава в College at Brockport при щатския университет в Ню Йорк. В университета изпълнява монументалната стенна композиция „Светлината и познанието на света“, която и до днес е един от визуалните акценти в архитектурния комплекс на учебното заведение.

Зураб Церетели провокира с творчеството си и поражда сериозни дебати в публичното пространство. Стефан Стоянов обяснява защо:

„Зураб е световен гений, такива се раждат в една държава веднъж на 100 години или никога. Зураб не се занимава с политика, не обръща внимание на завистта, а казва: „Аз имам една любов и това е изкуството. Когато човек успее, винаги привлича критици.“

Националното общество на изкуството в САЩ присъжда на Зураб Церетели златен почетен медал, което го превръща в първи и единствен и до днес грузински и руски художник удостоен с тази награда. Избран е и за член на Европейската академия за науки и изкуства.

Пабло Пикасо казва за него: „Виждам в Зураб Церетели велик живописец, той прекрасно чувства цвета, обобщава формата“, а мексиканският художник Давид Сикейрос твърди, че „той е влязъл в необятните простори на изкуството на бъдещето, съчетаващо скулптурата с живописта. Творчеството на Зураб Церетели е излязло от националните рамки и придобива международно значение“.

„Специално за изложбата в София пристигна и неговият внук – художникът Василий Церетели, който е изпълнителен директор на Московския музей на съвременното изкуство, създаден от неговия дядо преди 20 години и събрал 1500 творби на известни световни художници, които Зураб Церетели подарява на Москва. (www.mmoma.ru).“ – казва Стефан Стоянов.

Зураб Церетели активно участва в управлението на основаните от него музеи и продължава да работи активно, експериментирайки в жанровете скулптура, живопис, графика, керамика, текстил и др.

Галерия „Графикарт“ показва негови графични листи, монотипии и рисунки от началото на 21-ви век.

Изложбата на Зураб Церетели продължава до 15 ноември 2020 г.

Снимки: Российской академии художеств



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00

Хенри Дейвид Торо из горите на Мейн

За първи път на български език излиза пътеписът "Мейнските гори" на Хенри Дейвид Торо. Книгата е следствие от три пътешествия на автора из горите на Мейн, отразени в трите ѝ части. В послеслова на проф. Албена Бакрачева четем следното: "Тази особено дълго носена – респективно дълго писана – книга отразява както различни фази от процеса на..

публикувано на 25.07.24 в 18:14

Четири моноспектакъла на Сцена "Централни хали"

За първи път новото артпространство Сцена "Централни хали" ще предложи на зрителите моноспектакли. Техен продуцент е Денис Ставров. Началото поставя " Кученцето се засмя" на 26 юли . Актьорът Севар Иванов  се превъплъщава в Артуро Бандини, който е нагледен пример за деградиращата сила на Егото и неговата разрушителна мощ, която стремглаво може да..

публикувано на 25.07.24 в 12:00

Стрийминг платформа излъчва на живо концерти и постановки

7Arts.bg е стрийминг платформа, която събира на едно място голямо разнообразие от изкуства както от родната сцена, така и от световната. Тя работи с някои от най-престижните български и световноизвестни културни институции – Народния театър "Иван Вазов", Малък градски театър "Зад канала", Театър "Българска армия", Театър "Възраждане", Royal Shakespeare..

публикувано на 25.07.24 в 11:06