Постановката по пиесата на големия американски драматург Едуард Олби е на режисьора Стоян Радев.
„Това е текст, който всеки режисьор вероятно мечтае да постави, стига да има с кого. В случая в Малък градски театър „Зад канала“ с Малин Кръстев, Ирини Жамбонас, Владимир Зомбори и Каталин Старейшинска аз имам с кого. Вярвам, че тези легендарни в театралната драматургия образи могат да бъдат много добре осветени от този актьорски състав. То е като писано сякаш специално за тях. Така че смятам, че Олби, ако гледа отнякъде, ще бъде щастлив с това разпределение.
Този текст е много привлекателен с тайната, с дълбочината си, с трагикомичните полюси, които има в тази история. А съвсем конкретно, в контекста на дните, свързани, ако щете, с коронавирус кризата и с това, че хората принудително се затварят и остават един с друг по домовете си, аз исках да обърна внимание на това интимно пространство, което, ако не се отнасяме с грижа към него, в него се отваря много насилие. Жертвите на коронавируса са едно, но много нарасна и броят на психическите разстройства, на спорове, които стигат до опасни крайности. Затова ми се иска отново да погледнем към семейството, към дома като една опасна, важна територия“.
А какво е за актьорите да играят при сегашните условия в зала с принудително разредена публика, пред зрителите с маски
„Това е голяма болка, няма какво да се лъжем. Тези празни, разредени салони са една рана в душата на актьорите в момента“, сподели в „Артефир“ режисьорът на спектакъла.
Премиерата на „Кой се бои от Вирджиния Улф“ е тази вечер от 19 часа в Малък градски театър „Зад канала”.
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg