„Летящата чиния“ на връх Бузлуджа зрелищно се разпада на 1441 метра надморска височина. И докато ние българите имаме навика да мислим за чудатата постройка със щипка ирония, международната неправителствена организация за опазване на културното наследство Europa Nostra разпознава архитектурната ѝ ценност отвъд идеологиите.
Тази есен в някогашния „Дом паметник на БКП“ архитекти, реставратори и доброволци, финансирани с грант от Фондация „Гети“, стабилизират мозайките. Какво е бъдещето на вероятно най-известната сграда в България и с какво е ценна тя, във "Време и половина" разказват архитект Дора Иванова, основател на Фондация „Проект Бузлуджа“, доц. Стефан Белишки, ръководител на катедра „Реставрация“ в Националната Художествена Академия, и експертът по архитектурно наследство Радослав Илиев от неправителствената организация "Култур Консулт".
Въпреки лошото състояние на Дом паметника на вр. Бузлуджа днес, архитекти от цял свят го признават за изключително инженерно постижение, а футуристичното му излъчване приканва да се мисли за бъдещето на чудатата сграда.
Какво искаме да кажем на половинката си, когато ѝ изпратим озверял скункс в кутия от телевизор? На какъв храст да се правим, в случай че попаднем в клетката на лъва? Объркват ли се сателитите на ЦРУ, ако носим шапки от фолио? Отговорите на тези, а и на други подобни въпроси, ще получите от самия Христо Гърбов тази неделя, 7-и март, от 20:30 ч., само..
След „Мигновения” – изложбата с широкоформатни фотографии на Златина Тодева, които предизвикват размисъл за любовта между началото и края на живота, Юлиян Табаков представя своя нов проект „Портрет на умиращ титан”. Изложбата проследява процеси в околната среда, породени от човешка намеса, чрез различни художествени произведения – фотографии, рисунки и..
Неиздавани досега у нас разкази на една от най-големите писателки на ХХ век Вирджиния Улф се появяват в сборник, наречен „Дневникът на госпожица Джоун Мартин и други неиздавани разкази“. Разказите, включени в изданието, са изключително разнообразни. Всеки следващ предизвиква у читателя учудване и възхита от виртуозността на Вирджиния Улф, която..
Класът на режисьора Надежда Косева представя късометражни филми на 25-ия София филм фест. “Киноклас – София през погледа на нейните млади” е школа, която възниква преди 3 години съвсем спонтанно. Тя събира гимназисти от различни райони на София и ги провокира да разкажат лични истории за своя град. Преминавайки през различни фази на обучение и..
В епизод 409 „Трамвай по желание“ среща своята публика с театралния режисьор Тодор Вълов, носител на „Икар 2020“ за куклената постановка „Пинокио“ в ДКТ-Русе. Версията на вечното произведение на Карло Колоди е впечатлила журито с особения поглед на Вълов към един от най-интерпретираните текстове в световната литература. Целта на Вълов е била да..
Храната продължава да е огромен проблем за хората, но по друг начин. 4 март е Световен ден за борба със затлъстяването, което и в България се..
Кога за пръв път 3 март е обявен за празник – официален, а сетне и национален, какво реално се е случило на тази дата? В празничното издание в..
В епизод 409 „Трамвай по желание“ среща своята публика с театралния режисьор Тодор Вълов, носител на „Икар 2020“ за куклената постановка „Пинокио“ в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg